Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6751
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świętowali jubileusz Biegu Piastów

Sobota, 27 lutego 2016, 10:29
Aktualizacja: Niedziela, 28 lutego 2016, 9:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Świętowali jubileusz Biegu Piastów
Fot. Przemek Kaczałko
Przed nami 40. edycja Biegu Piastów, który na stałe wpisał się w kalendarz największych imprez sportowych w Polsce. W piątek (26.02) miłośnicy narciarstwa biegowego spotkali się w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze na uroczystej gali, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia dla osób zasłużonych dla imprezy na Polanie Jakuszyckiej.

- Nie mam nic wspólnego z tym, że ten Bieg Piastów powstał. Ten Bieg Piastów powstał dzięki temu, że był jeden zawodnik, drugi, trzeci... Był jeden działacz, drugi, trzeci... Wszyscy chcieli pokazać narciarstwo biegowe z innej strony – wspominał na scenie z charakterystyczną skromnością Julian Gozdowski.

Podczas uroczystej gali wręczono m.in. medale „Zasłużony dla Biegu Piastów”, które otrzymali: Adrian Adamowicz, Krzysztof Bałazy, Zyta Bałazy, biskup Stefan Cichy, Jan Framiński, Anna Gozdowska, Julian Gozdowski, Lech Jewtuszko, Walter Judka, Rafał Jurkowlaniec, Roland Kacperski, Irena Kamieńska-Siuta, Mirosław Karpiej, Roman Klimek, Marek Koselski, Andrzej Kusztal, Jerzy Łaskawiec, Stanisław Michoń, Maria Misztal, Stanisław Mroziński, Jerzy Pokój, Janusz Rodziewicz, Krystyna Barbara Roman, Wacław Szetelnicki, Dominik Tracz.

Z kolei odznakę „Zasłużony dla Biegu Piastów” otrzymali: Joanna Badacz, Małgorzata Czerwińska, Edward Dudek, Jan Goetze, generał SG Andrzej Kamiński, Sebastian Kącki, Andrzej Kohyt, Stanisław Kornafel, Wiesława Kozłowska, Beata Lepka, Lubomir Leszczyński, Jerzy Łużniak, Zbigniew Markowski, Halina Olejniczak, Mieczysław Skowron, Zbigniew Stępień, Andrzej Szpak, płk SG Marek Woszczatyński, Wiesława Barbara Zając, Marcin Zawiła, ks. Bogusław Sawaryn, Tomasz Kałużny, Barbara Wierzbicka, Mariusz Jasiński.

Ikona Biegu Piastów – Julian Gozdowski podkreśla na każdym kroku, że po wielu latach ciężkiej pracy doczekał się godnych następców. - Muszę powiedzieć, ze głównym animatorem tego całego ruchu obok zarządu jest Darek Serafin. On to wszystko ciągnie i to w sposób bardzo skuteczny. Jest to chłopak waleczny, zakochany w Jakuszycach. Do tej pory Bieg Piastów był dużym biegiem, a on zrobił z tego (słusznie) festiwal. Z wielkim szacunkiem mówię o Darku, ale też o wszystkich współpracownikach – zaznaczył. J. Gozdowski.

Na trasach Polany Jakuszyckiej nie brakuje zawodników, którzy od kilkudziesięciu lat zakładają biegówki będąc częścią rodziny Biegu Piastów. W jubileuszowej gali wziął udział m.in. zwycięzca pierwszych zawodów (1976 r.) Stanisław Michoń z Miłkowa, a także Walter Judka, który uczestniczył we wszystkich biegach od powstania BP i w jubileuszowym również wystartuje! - Pierwszy bieg to była makabra – organizacyjnie i sprzętowo. Byliśmy wtedy biedni, mieliśmy narty drewniane, nie mieliśmy smarów, kijów, ubranek – wyglądaliśmy „dziadowsko” - wspomina Walter Judka. - Wszystko trzeba zawdzięczać Julianowi Gozdowskiemu, który umiał skomasować tych wszystkich ludzi. Teraz jest nowoczesny sprzęt, nowoczesne tory, a kiedyś tego nie było. Zakładaliśmy tory - na sankach był kamień, były szerokie płozy i tak robiliśmy delikatny tor – mówił W. Judka, który biega na nartach od 55 lat, a dzisiaj (27.02) wystartuje w Biegu Rodzinnym na 10 km, w niedzielę na 15 km, a za tydzień na dystansie 25 km.

Podczas uroczystości wręczono również odznaki 40. Biegu Piastów, które otrzymali: Witold Bańka, Wojciech Biliński, Zofia Czernow, Wojciech Gęstwa, Mirosław Graf, Paweł Hreniak, Jacek Jaworski, Anna Konieczyńska, Zbigniew Kubiela, Tadeusz Lewandowski, Zbigniew Lis, Marzena Machałek, Roland Marciniak, Zbigniew Misiuk, Krzysztof Mróz, Cezary Przybylski, Jan Reizer, Feliks Rosik, Piotr Słowiński, Grzegorz Sokoliński, Tomasz Śliwa, Wojciech Gawor, Arkadiusz Wichniak, Tomasz Wieczorek, Stanisław Woźniak, Arkadiusz Zagrodnik, Teofil Zieliński.

My, samorządowcy, zbyt często myślimy granicami administracyjnymi, ale są takie rzeczy jak Bieg Piastów, które mają swoje znaczenie nie tylko dla jednej miejscowości – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Wystarczy zapytać hotelarzy, skąd mają gości. Wielu z uczestników Biegu Piastów nocuje w Jeleniej Górze – dodał włodarz stolicy Karkonoszy życząc biegowi następnych 40 lat, rozwoju bazy, a także jak najlepszej formy Julianowi Gozdowskiego. - Jest to absolutny geniusz organizacji, gawędziarstwa, lobbingu. Jestem jego wielkim fanem i mam wrażenie, ze jego osobowość i Bieg Piastów są ze sobą bardzo silnie związane – podkreślił Marcin Zawiła z uznaniem wypowiadając się o zamieszkałym w Cieplicach Julianie Gozdowskim.

- Bieg Piastów nie może się zmienić. Musimy się przygotować do lepszego naśnieżania całego terenu, żeby zawodnicy bez względu na pogodę mogli przyjechać i wystartować – mówił o celach na przyszłość „ojciec” Biegu Piastów, dodając konieczność unowocześnienia zaplecza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group