Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 3053
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Święto Niepodległości nie na wesoło

Czwartek, 8 listopada 2007, 6:50
Aktualizacja: 8:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Święto Niepodległości nie na wesoło
Fot. Arkadiusz Piekarz
Pompatyczne i sztywne jeleniogórskie obchody 11 listopada. Będzie, jak zwykle, bardzo patriotycznie i bardzo nudno. Czy w ten sposób należy czcić jedno z najradośniejszych świąt państwowych w roku?

Przemówienia władz, musztra paradna orkiestry na placu Ratuszowym, msza św. za Ojczyznę w kościele garnizonowym. Tak będą przebiegały niedzielne uroczystości w okazji dnia 11 listopada. Będzie wiało nudą. Zgromadzeni usłyszą te same treści podane nieco w inny sposób. Nic nowego.

Czy tak musi przebiegać świętowanie skądinąd jednego z najweselszych świąt, kiedy przypominamy sobie dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość? Z ryzów schematu postanowiła w tym roku wyjść Warszawa.

– Przez stolicę przemaszeruje parada wojskowa – 350 osób w mundurach wojskowych z lat 1918–1945. Nie zabraknie ułanów, szwoleżerów, spadochroniarzy i czołgistów – donosi czwartkowe Życie Warszawy. Będą rozmaite imprezy sportowe, okolicznościowa wystawa w Muzeum Wojska Polskiego.
W obchody święta włączyli się mieszkańcy ze Stowarzyszenia Nowy Świat, którzy stołeczny deptak okolicznościowo przyozdobią.

Trudno porównywać możliwości warszawskie i jeleniogórskie, ale czy rzeczywiście w stolicy Karkonoszy nie można wysilić się na nieco inne świętowanie 11 listopada niż w patriotyczno–nudnawej scenerii wygłaszanych przez prezydentów pompatycznych przemówień z kartki?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group