Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8405
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Świąteczne smaczki

Poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 0:00
Autor: rylit
Kotlina Jeleniogórska: Świąteczne smaczki
Fot. rylit
Światowej sławy mistrz kuchni, Szwajcar Kurt Scheller, oceniał w niedzielę polskie potrawy wielkanocne. Okazja? „Mała Wielkanoc”, impreza co roku organizowana przez MDK „Muflon” przy współpracy gminy Mysłakowice i Pałacu Łomnica, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

W niedzielę 23 kwietnia zawrzało w siedzibie Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie, dokąd przybyło dziesięć grup folklorystycznych z okolicy. Pojawiła się też beskidzka kapela „Haśnik” z Żabnicy umilając czas swoimi występami.

Imprezę otworzył dyrektor „Muflonu”, etnolog, autor projektu „Mała Wielkanoc” Henryk Dumin. Przywitał gości, samorządowców z prezydentem Józefem Kusiakiem na czele oraz przedstawicieli świata kultury, w tym Alinę Obidniak, byłą dyrektorkę Teatru Jeleniogórskiego.

Impreza pod patronatem honorowym starosty jeleniogórskiego Jacka Włodygi miała charakter konkursu.
W pierwszej części jury oceniało tradycyjne potrawy wielkanocne. Towarzyszył temu występ zespołu „Haśnik”. Przybyli goście chętnie degustowali przygotowane potrawy.

Po południu impreza przeniosła się do Pałacu Łomnica dzięki uprzejmości jego właścicieli, rodzinie von Kuester. Tam odbyła się część oficjalna. Wszystkich przywitał starosta Jacek Włodyga.
Potem były pokazy kulinarnych i nie tylko tradycji wielkanocnych. Konkursowo, zastawione stoły oceniali sędziowie: etnolog Maria Gołubkow, publicysta i krytyk Krzysztof Kucharski, kuchmistrz Kurt Scheller oraz gastronom Zdzisław Widach.

Wszyscy przybyli goście, którzy mogli degustować praktycznie do woli wszystkie przygotowane potrawy. Były wielkanocne wypieki, pieczyste, żur i inne świąteczne smakołyki.

Degustacji towarzyszyły występy ludowych zespołów, pokazy robienia palm wielkanocnych i zdobienia pisanek. Takie imprezy na pewno nie pozwolą zapomnieć o polskiej, barwnej i smacznej tradycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group