Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8030
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świąteczne cudeńka na „Jarmarku po Jeleniogóralsku”

Niedziela, 14 grudnia 2014, 8:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 grudnia 2014, 7:52
Autor: Mea
Jelenia Góra: Świąteczne cudeńka na „Jarmarku po Jeleniogóralsku”
Fot. Mea
Szklane gwiazdki, anioły z przeróżnych materiałów, piernikowe domki, stroiki, zabawki, ręcznie zdobione bombki, słomiane łańcuchy, biżuteria, domowe wypieki, pierogi, przetwory, syropy np. ze stokrotki – to jedynie część z folklorystycznych wyrobów prezentowanych wczoraj (13.12.) podczas Świątecznego Jarmarku po Jeleniogóralsku. Impreza odbywa się w Jeleniogórskim Centrum Kultury (ul. 1 Maja 60) również dziś (14.12.) w godz. 10.00–17.00.

Impreza zorganizowana jest w ramach unijnego projektu polsko-czeskiego „Sztuka bez granic” i biorą w niej udział twórcy z Polski i Czech, a nawet Ukrainy. – Swoje wyroby prezentuje ponad 60 wystawców m.in. z Regionu Jeleniogórskiego, Wrocławia oraz Świdnicy. Każdy znajdzie coś dla siebie i bliskich na święta – powiedziała Maria Szubart z JCK.

Oryginalne ozdoby i techniki ich wykonywania przykuwały uwagę licznie zgromadzonych jeleniogórzan.
- Ze słomy, która pochodzi z mojego ogrodu robię łańcuchy na choinkę, stroiki, bukiety, kwiaty, kartki świąteczne i koszyczki – wymieniła Maria Iwanyszyn z Lwowa na Ukrainie.

Jarmarkowi towarzyszą pokazy rzemiosł artystycznych polskich i czeskich rzemieślników. Można zobaczyć, jak powstają druciane naczynia, zwierzątka i rzeźby, zapoznać się z ręcznym komponowaniem biżuterii, podpatrzeć przędzenie i tkanie z owczej wełny oraz technikę wypalania ceramiki. Dzieci mogą same ozdobić bombki oraz pierniczki.

– Dużą atrakcją dla mojego synka Dawida jest zdobienie pierniczka, choć widzę, że jeszcze większą będzie zjedzenie go. Jarmark jest super, widziałam śliczne ozdoby na choinkę – mówiła pani Anna z Jeleniej Góry.
- Pierwszy raz malowałem lukrem po pierniku w kształcie choinki i nie jest to takie łatwe – dodał Dawid.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group