Piątek, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8381
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: “Świat się śmieje”, “Lenin w 1918 roku” i inne. Rosyjskie plakaty w BWA i Muzeum Karkonoskim

Poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 8:05
Aktualizacja: Wtorek, 17 kwietnia 2012, 9:20
Autor: Petr/RED
JELENIA GÓRA: “Świat się śmieje”, “Lenin w 1918 roku” i inne. Rosyjskie plakaty w BWA i Muzeum Karkonoskim
Fot. Petr
Znane produkcje filmowe “Świat się śmieje”, “Czapajew”, “Pancernik Potiomkin” a także Piwo Kalinin, Wódka Stołowa – oto niektórzy “bohaterowie” plakatów rosyjskich i radzieckich, których podwójną wystawę otwarto wczoraj w Biurze Wystaw Artystycznych i Muzeum Karkonoskim.

Przekrojowa wystawa “100 lat Plakatu Rosyjskiego” zainaugurowana wczoraj w BWA i Muzeum Karkonoskim ukazuje dzieje plakatów rosyjskich od secesyjnych początków, przez rewolucję i wojnę, trudy budowy socjalizmu po czasy pierestrojki. W zbiorze dzieł będących najbardziej reprezentatywnymi przykładami tej właśnie dziedziny sztuki w Rosji, znajdziemy zarówno plakaty propagandowe czy wojenne (Muzeum Karkonoskie), jak i kulturalne, społeczne i reklamowe (BWA).

Plakaty rosyjskie w BWA oraz Muzeum Karkonoskim pochodzą z różnych lat. Ich autorami są m.in. Taburin, Panomarenko, Lisiecki, Rodczenko i Majakowski. Niektóre cechuje klasycyzm i piękno natury, inne – nastrój grozy i propagandy charakterystyczne dla totalitarnego ustroju. Nie brakuje świetnych przykładów secesji i nachalnych środków wyrazu realizmu socjalistycznego. Plakaty pochodzą z kolekcji Jacka Wolffa, który wczoraj zachęcał do oglądania ekspozycji w mundurze czekisty. – Jestem plastykiem, plakat to moja pasja, a ten pochodzący z Rosji w sposób szczególny wzbudził moje zainteresowanie – mówił.

- Wystawa 100 lat Plakatu Rosyjskiego jest nie tylko intrygująca pod względem artystycznym. To również doskonała lekcja historii i kultury minionej epoki - szczególnie dla przedstawicieli młodego pokolenia. Plakat, jako nośnik informacji, to bardzo dobre narzędzie przekazywania informacji na temat rzeczywistości. Wydarzeń rozgrywających się w danym miejscu i czasie – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. – Sugestywny język plakatu sprawia, że jego przekaz jest zrozumiały dla wszystkich, choć nie wszyscy potrafią czytać bukwy – dodała Agata Saraczyńska, kurator wystawy, która przygotowała opisy po polsku i angielsku do każdego z eksponatów.

Wśród plakatów w BWA można zobaczyć reklamy filmów, które swego czasu często gościły na ekranach kin i telewizorów – choćby “Świat się śmieje” z Lubow Orłową w roli głównej. Widzimy także, jak reklamowano luksusowe dziś produkty w carskiej Rosji: szyjki rakowe oraz kawior z jesiotra. Nie brakuje reklam papierosów i alkoholu i to bez żadnych ostrzeżeń, że szkodzą zdrowiu i mogą być powodem różnych chorób. W Muzeum Karkonoskim można za to podziwiać “dzieła” propagandowe i agitacyjne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
702
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Kultura
Mrok spowije Cieplice
 
Kultura
Oda do radości
 
Polityka
20. rocznica wstąpienia Polski do Unii
 
Aktualności
11 tys. zł mandatu za telefon w czasie jazdy!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group