Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6016
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Św. Mikołaj zawitał do muzeum

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 5 grudnia 2015, 7:55
Aktualizacja: 8:54
Autor: Manu
Fot. BM
Już w ubiegły piątek (4.12) do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zawitał św. Mikołaj. W towarzystwie Pani Mikołajowej spotkał się z dziećmi, które także uczestniczyły w lekcji muzealnej poświęconej tradycjom i obrzędom świątecznym – Bożego Narodzenia. Na koniec wszyscy otrzymali prezenty.

- Wigilia Bożego Narodzenia, nazywana jest także wieczerzą wigilijną, wieczorem wigilijnym, a niekiedy też gwiazdką – opowiadała dyrektorka Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła, odnosząc się do tymczasowej wystawy „Tradycja w przestrzeni czasu. 70-lecie Wielkiej Wędrówki”.

- Uroczystą kolację tego dnia przyjęło nazywać się również Wigilią. Zwana ona jest też wilią, postnikiem, Bożym obiadem, po staropolsku godami, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy). Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie – mówiła Gabriela Zawiła.

Rozmawiano także o świątecznych tradycjach, zwyczajach oraz bożonarodzeniowych potrawach. Następnie dzieci udały się do Galerii na Górze, gdzie św. Mikołaj tradycyjnie rozdawał paczki świąteczne, z pomocą Pani Mikołajowej. Pan z brodą w czerwonym kubraczku w zamian za prezenty chciał usłyszeć od dzieci piosenki. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 5-12-2015 12:05
opowiadała dyrektorka Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła-no i wszystko w temacie :D
~gluś 5-12-2015 18:59
świetna inicjatywa
~Mikolaj 5-12-2015 22:32
Swiety Mikolaj był biskupem, a nie krasnalem. Dlaczego tych krasnali nazywa się swietymi?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group