Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 7727
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Studia kosztują

Środa, 20 sierpnia 2008, 17:32
Aktualizacja: 18:25
Autor: Ania
Zbliża się kolejny rok akademicki. Studenci, którzy zdecydowali się na studia w Jeleniej Górze, szukają dachu nad głową na najbliższe dziesięć miesięcy. Dla zamożniejszych żaków to nie problem, ale mniej zamożni muszą się przygotować na wydatek przynajmniej trzystu złotych miesięcznie. Jeśli zamieszkają w kilka osób.

Koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania waha się od siedmiuset sześćdziesięciu złotych do tysiąca trzystu złotych. Wszystko zależy od jego standardu i położenia. Na ogół trzeba jeszcze doliczyć wydatki związane z rachunkami za prąd, ogrzewanie czy wodę. Biorąc pod uwagę fakt, że większość studentów pozostaje na utrzymaniu rodziców, koszty te są bardzo duże. Dlatego też, najczęściej, studenci dogadują się między sobą i wynajmują lokale wspólnie, co często wykorzystują właściciele mieszkań i coraz częściej pobierają opłaty, nie za całą powierzchnię użytkową, ale od ilości osób, która ją zajmuje. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie osoby, które proponują zakwaterowanie w czteropokojowym mieszkaniu nawet i dwunastu studentom.

Alternatywą są akademiki, które przyciągają studentów bliskością uczelni i owianym już legendą bujnym życiem studenckim. Kolegium Karkonoskie proponuje dwuosobowe pokoje z łazienkami i dostępem do internetu. Miesięczna opłata to trzysta czterdzieści złotych za osobę. Wnioski o przyznanie miejsca w domu studenckim można składać do końca sierpnia. Jedynym kryterium, jakie może być brany pod uwagę podczas rozpatrywania wniosków jest sytuacja materialna studenta, ale w tym roku akademickim prawdopodobnie każdy chętny student, będzie mógł mieszkać w akademiku Kolegium Karkonoskiego.

Politechnika Wrocławska filia w Jeleniej Górze proponuje pokoje trzy lub jednoosobowe i posiada wystarczającą ilość miejsc dla wszystkich chętnych studentów.
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze, dysponuje trzema domami studenckimi: Depozytem, Górką i Pensjonatem, koszt zakwaterowania waha się od trzystu dziesięciu do trzystu pięćdziesięciu złotych

– Wysokość opłaty za zakwaterowanie w naszych domach studenckich zależy od standardu pokoi, najdroższe, w domu studenckim Pensjonat, są dwu lub trzyosobowe z łazienkami – mówi Anita Ptaszyńska, kierownik działu domów studenckich i spraw bytowych studentów.

W tym roku na studia wybiera się mniej studentów niż w roku ubiegłym, gdyż do uczelni wyższych zaczynają docierać roczniki niżu demograficznego z lat 90. Więc i wynajmujący mieszkania zaczną rywalizować o klientów. Ceną lub wyższym standardem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group