Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 9139
Zalogowanych: 79
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Student UPWr buduje laskę dla osób niewidomych

Sobota, 4 grudnia 2021, 8:17
Autor: UPWr
Wrocław: Student UPWr buduje laskę dla osób niewidomych
Fot. Użyczon4e/UPWr
Artur Salamon, student Inżynierii Bezpieczeństwa na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym buduje interaktywną laskę dla osób niewidomych. Wyposażona w czujniki odległości i sygnalizująca wibracją wykrycie przeszkód na drodze laska, ma na celu ułatwić niewidomym poruszanie się po mieście.

Projekt interaktywnej laski dla osób niewidomych i niedowidzących to temat pracy inżynierskiej Artura Salamona. Będzie ona powstawać pod okiem prof. Katarzyny Pentoś. Student Inżynierii Bezpieczeństwa UPWr liczy, że na bazie budowanego właśnie prototypu, laska w przyszłości pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa osób niewidomych lub niedowidzących.

Jestem pewien, że będzie ona przydatna w codziennym życiu osób, które mają problemy ze wzrokiem – podkreśla Artur Salamon i opowiada, że pomysł, by stworzyć interaktywną laskę zrodził się w jego głowie dwa lata temu, kiedy pomagał osobie niewidomej dotrzeć na przystanek tramwajowy.
Zrozumiałem wtedy z jakimi problemami mierzą się na ulicy osoby niewidome oraz ile czeka na nich zagrożeń. Niestety w tak dużym mieście jak Wrocław jest wiele przeszkód, które mogą okazać się wręcz niebezpieczne dla osób niewidomych. Przykładowo rozrzucone po mieście hulajnogi elektryczne – tłumaczy.

Student jest na etapie budowy prototypu urządzenia. Jak podkreśla, ma już zakupione wszystkie materiały i gotowy projekt, który zakłada wyposażenie laski w sporo elektroniki. Będą w niej czujniki odległości, a zamontowane w rękojeści silniki wibracyjne będą realizowały funkcję sygnalizowania wykrycia przeszkody. Zmienna modulacja sygnału w rękojeści pozwoli natomiast na oszacowanie w jakiej odległości jest wykryta przeszkoda.

Laska będzie też automatycznie włączała czerwone diody sygnalizacyjne po zmroku i będzie wyposażona w system „blue light” (polega on na emitowaniu wyraźnego światła niebieskiego na torze poruszania się co ma na celu zwrócenie uwagi na osobę niewidomą).

W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa przemieszczając się skupia uwagę na telefonach, nie obserwuje otoczenia. System z racji tego, że światło skierowane jest na ziemię, sprawi, że zwrócimy uwagę na taką osobę, zwiększając tym samym jej bezpieczeństwo – mówi student UPWr i podkreśla, że jednym z podstawowych założeń projektu jest to, by jego urządzenie było zbudowane z niedrogich komponentów, aby każda chętna osoba mogła sobie pozwolić na jego zakup.

Twoja reakcja na artykuł?

21
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
393
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
33%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
 
Piłka nożna
Snajper znów trafia, Karkonosze z 3 punktami
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group