Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7747
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzeż się kamienicznych tyłów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 21 grudnia 2007, 8:54
Aktualizacja: 9:03
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Pokaż mi swoje podwórko, a powiem ci, kim jesteś. Jeśli by to powiedzenie zastosować do mieszkańców placu Ratuszowego, można sobie o nich wyrobić jak najgorszą opinię.

Reprezentacyjne miejsce w Jeleniej Górze szpeci nie tylko coraz bardziej brudnymi i zaniedbanymi elewacjami. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na jedno z podwórek, choćby to między kwartałami bloków w obrębie ulic Drucianej i Krótkiej.

Choć trwają tam prace przy remoncie elewacji postawionych w „twórczych” latach gierkowskiej socjalistycznej myśli architektonicznej brzydkich bloków, podwórka sprawiają fatalne wrażenie. Wyciągnięte betonowe podmurówki ławek, śmieci, brud, szkielet czegoś, co kiedyś za ławkę służyło. To tylko pierwsze spostrzeżenia. Od razu widać, że nie ma tu gospodarza, a mieszkańcy traktują to, co widzą za oknem, jak zło konieczne.

– Latem jest tu zbiorowa ubikacja. A kiedy na placu Ratuszowym są jakieś imprezy, to aż strach z domu wychodzić – mówi pani Krystyna z ulicy Drucianej. – Kiedyś było tu ładnie i schludnie. Działał kiosk i nie było chuliganów. Ale to już przeszłość – dodaje.

Strażnicy miejscy na posesji pojawiają się, ale nie bardzo wiedzą, kogo ukarać za nieporządek i zniszczone ławki. Nie bardzo też wiadomo, komu służy postawiona w honorowym miejscu przenośna toaleta toi toi.

Miasto opracowało program rewitalizacji podwórek kamienicznych, ale – jakoś nie dotarł on w bezpośrednie sąsiedztwo ratusza. A gabinety najważniejszych urzędników w mieście znajdują się bardzo blisko tego bałaganu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

piipi 21-12-2007 11:00
......a ta laweczka na zdjeciu nr 1 to chyba dla duchow....tam kosciol w poblizu......uuuuuu DUCHU...!!!!.., a moze moj sasiad tam dziala..ten od "rozowego palacu", kto wie?..
piipi 21-12-2007 11:06
.....a ta laweczka n a zdjeciu nr.8 ,chyba cos "wypila"?....
~jelonek 21-12-2007 11:27
z powyższymi zażaleniami to do ZGM- ów a nie do mieszkańców, któryz za ten bardak nie odpowiadają
~mała 21-12-2007 14:30
a zobaczcie tyły podwórek np przy Hotelu EUROPA ? Piekny widok mówie wam wstyd
kazimierzp 21-12-2007 19:23
Na zdjęciu u góry artykułu widać podwórze pomiędzy ulicami Krótką, Drucianą, Długą i Placem Ratuszowym. Zdecydowana wiekszość budynków wokół jest wspólnotami właścicieli mieszkań, a budynki zostały im sprzedane w wiekszości po obrysie. Podwórza to własności mieszane: część to własność miasta, część należy do "spadkobierców" wojskowej administracji mieszkaniowej. Część jest własnością właścicieli boksów garażowych wybudowanych w latach osiemdziesiątych XX wieku. Mieszkańcy- właściciele nie kwapia się z wykupem podwórza na poprawę zagospodarowania swych działek bo to kosztuje, ale gdyby ktoś te podwórza chciał zagospodarowac pod funkcje miejskie ogólnodostepne to zaprotestują bo "to ich podwórka". Trzymają na nich swoje samochody, kontenery na śmieci, ale za takie użytkowanie gruntów w większości nie płacą! Taka sytuacja jest na większosci podwórek w każdym mieście w Polsce. Za komuny było prawo, że nie wolno było sprzedawać mieszkań z terenami przyległymi do budynków, a teraz jest pat! Bo dobrze uzywać coś za co nie trzeba płacić!
~SPORT I REKREACJA 21-12-2007 22:52
Ba!! Problem okropnego śródmieścia jest nie od dzisiaj. Na podwórkach jest brudno i nieestetycznie. W śródmieściu (na podwórkach) jest wielki bałagan. Nie ma placów zabaw dla dzieci oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. To największy problem. Ja osobiście mam 20 lat i jeszcze nie zapaliłem papierosa. Jednak po spacerze po śródmieściu widać, że młodzież, i co najgorsze dzieci nie umieją zając się czymś pozytywnym i z braku pomysłów na atrakcyjne zabawy i gry sięgają po papierosy oraz alkohol. Obiekty sportowo-rekreacyjne (tylko z prawdziwego zdarzenia) zachęciły by dzieci i młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu. Nie chodzi o to, aby wszyscy byli najlepsi. Jeśli młody człowiek zrezygnuje z papierosów i pójdzie np. tylko rekreacyjnie porzucać do kosza jego życie zmieni się na lepsze.
~_rymcycymcy___ 22-12-2007 0:10
Mała ...a co robiłaś na tyłach hotelu Europa ? ;)
~_rymcycymcy___ 22-12-2007 0:15
Ja tam lubię czasem siuśnąć w toitoikę. Zapach extreme, śliskość na podłodze ...wyzwanie dla prawdziwych mężczyzn :)
~ewa 22-12-2007 13:10
niestety mało kto wie że mieszkańcy byłego bloku wojskowego z rozczarowaniem dowiedzieli sie przy wykupie mieszkan że podworko zostało oddane w darowiźnie miastu (ZGM) pomimo wspołnego ukladu że pół miesiąca sprząta je ZGM a pół wspólnota byłego bydynku wojskowego to ZGM się nie wywiazuje. tylko co drugi tydzień nasza sprzątaczka biega i czyści całe podwórko. Poza tym co do śmietników to jedne należą do spólnoty a wielki kontener do ZGM i to budynek przy drucianej płaci za śmieci połowy barów placu ratuszowego i okolicznych budynków które nie mają własnych śmietników
~Piipi 22-12-2007 17:01
.-rymcycymcy,...te rasowe tez i kundelek z moim sasiadem (ten od rozowego palacu)...,a szczegolnie "sikacze", ktorzy swoj "WYCHODEK" zrobili sobie k/ kosciola Garnizonowego.Chyba "chamskim chlopom" odpowiada "siusianie" na nagrobkach , a moze oni maja "cos" pomylone......Wizytowka poziomu kultury naszego miasta !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group