Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 9960
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Stres kierowcy złagodzi karę?

Środa, 24 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 24 stycznia 2007, 9:45
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Stres kierowcy złagodzi karę?
Fot. Archiwum
Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze wkrótce odbędzie się proces Macieja S., który jest oskarżony o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego w okolicach Osiecznicy i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Do tragedii doszło 16 października ubiegłego roku na drodze krajowej A.18. Sprawca prowadził samochód ciężarowy marki Man z przyczepą i jechał bardzo nieostrożnie łamiąc zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przekroczył, między innymi, dozwoloną prędkość (70 km/h) i pomimo zakazu zaczął wyprzedzać jadące przed nim samochody. Nie upewnił się, że może to uczynić bezpiecznie i na przeciwległym pasie ruchu zderzył się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwka mercedesem spinterem ciągnącym przyczepę z ładunkiem.

– W wyniku wypadku kierowca mercedesa Hubert Cz. doznał, m.in., rozwałkowania mózgoczaszki skutkującego jego natychmiastowym zgonem – przypomina Ewa Węglarowicz-Makowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Maciej S. widząc, co się stało, uciekł z miejsca zdarzenia do lasu z zamiarem popełnienia samobójstwa. Przybyłej na miejsce policji udało się nawiązać z oskarżonym kontakt telefoniczny i nakłonić go do powrotu do miejsca wypadku. Tam został zatrzymany.

W śledztwie S. zbadali biegli psychiatrzy, którzy orzekli, że kierowca po wypadku miał całkowicie zniesioną zdolność zrozumienia czynu i pokierowania swoim postępowaniem, ponieważ był w „ostrej reakcji stresowej”. Dlatego uciekł z miejsca tragedii.
Opinia ta została uwzględniona przez prokuratora w akcie oskarżenia.

Maciejowi S. grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Gdyby opinia biegłych nie została wzięta pod uwagę, nierozważny kierowca mógłby spędzić w celi nawet 12 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1039
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group