Za ideą festiwalu stoi Kolektyw Jeleniogórski – grupa młodych mieszkańców Jeleniej Góry, którzy z inicjatywy oddolnej postanowili działać na rzecz swojego miasta. To oni – obserwując codzienność swoich rówieśników – dostrzegli potrzebę zmiany i znaleźli sposób na wyrażenie ważnych społecznych komunikatów poprzez sztukę uliczną.
- Chcemy doprowadzić do zmian w przytłaczającej nudą i szarością przestrzeni publicznej Jeleniej Góry, w której przebywamy codziennie. To nasze pierwsze kroki do rozbudzenia poczucia solidarności wśród ludzi, do pokazania naszym rówieśnikom, że można zmienić otaczające nas środowisko, że istnieje wiele alternatyw dla alkoholu i narkotyków, że da się inaczej, że rówieśnicy działają – mówią przedstawiciele Kolektywu Jeleniogórskiego.
Kulminacją wielomiesięcznej pracy młodzieży jest Street Art Fest, festiwal, podczas którego nastąpi uroczyste odsłonięcie murali świadomościowych. Prace zostały zaprojektowane i wykonane przez młodych twórców, pod okiem profesjonalnej artystki. Każda z nich niesie ze sobą społeczny przekaz. Murale powstaną w miejscu, które wcześniej było kojarzone z niepożądanymi zachowaniami – biernym przesiadywaniem młodzieży, spożywaniem alkoholu czy bójkami – i symbolicznie odmienią tę przestrzeń.
Młodzi mogą działać
Wydarzenie odbędzie się już w sobotę 24 maja przed galerią Nowy Rynek, która po raz kolejny angażuje się w inicjatywy społeczne z udziałem młodzieży. Tym razem udostępnia swoją przestrzeń i aktywnie wspiera działania Kolektywu Jeleniogórskiego oraz Fundacji Windmill Tree, współorganizatora wydarzenia.
– Zdajemy sobie sprawę, że nasza galeria jest miejscem bliskim młodym ludziom, w którym spędzają czas. Wierzymy, że może on być wartościowy, budujący i twórczy, dlatego systematycznie wychodzimy do młodzieży z otwartością do wspólnego działania w obszarach, które są dla nich istotne – podkreśla Ewa Hiller, dyrektor Galerii Nowy Rynek.
Street Art Fest to kolejny krok w kierunku realnego umożliwienia młodym ludziom wyrażania siebie, a tym razem także do współtworzenia przestrzeni, w której codziennie bywają. Cieszy nas, że to właśnie Nowy Rynek został wybrany jako miejsce realizacji projektu – to dowód na to, że jesteśmy dla młodzieży ważnym punktem na mapie miasta.
Wspólne świętowanie
– Chcemy być nie tylko centrum handlowym, ale także miejscem autentycznych, społecznych doświadczeń. Przestrzenią, w której młodzi czują się zauważeni i wysłuchani. Nie boimy się odważnych rozmów o trudnych sprawach, bo tylko tak możemy budować silniejszą, bardziej świadomą wspólnotę – dodaje dyrektor galerii.
Street Art Fest będzie również okazją do wspólnego świętowania. W programie wydarzenia znajdą się warsztaty malowania intuicyjnego, sitodruk z możliwością stworzenia nadruków na koszulkach i torbach, animacje w stylu lat 90., a także muzyka na żywo. Finałowym akcentem dnia będzie wyjątkowe after party na dachu Galerii Nowy Rynek z widokiem na panoramę Jeleniej Góry, podczas którego zagra Paproota.org soundsystem.
Street Art Festival jest kulminacją rocznego projektu Art_Wibracje, realizowanego w ramach programu Europejski Korpus Solidarności. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, jego organizatorami są Kolektyw Jeleniogórski, Fundacja Windmill Tree oraz Galeria Nowy Rynek.