Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5944
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strateg ożywi

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 2 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO/ maj
Fot. Arkadiusz Piekarz
Fatalny stan techniczny nie tylko balkonów, lecz także sypiące się elewacje zabytkowych kamienic przy ulicy Wojska Polskiego zauważy nawet kompletny laik. Przywróceniem dawnej formy obiektom ma zająć się znany wielu Bartosz Lipiński.

To jedna z piękniejszych, ale jednocześnie bardziej zaniedbanych ulic w mieście. Wiszące „na włosku” balkony sprawiają wrażenie, że za chwilę runą na przechodniów. Resztki odrapanych tynków spadają od czasu do czasu na chodnik.

To, co znajduje się na balkonach, o niektórych lokatorach najlepiej nie świadczy: składowiska rzeczy różnych, stare dywany, meble, rozwieszone prania. Do tego widok jednego z takich balkonów uatrakcyjnia drapakowata choinka.

– Mieszkania są wysokie i były kiedyś piękne – mówi pani Alina, jedna z lokatorek kamienicy przy trakcie. Tam, gdzie mieszka, lokal o powierzchni około 150 metrów kwadratowych podzielono na trzy mniejsze klitki w ramach tak zwanego zagęszczania. – Uznano, że tak duże mieszkania nie są potrzebne jednej rodzinie i dokwaterowywano następnych lokatorów. Nic nie zmieniło to pod względem sanitarnym. Przy takich lokalach pozostały wciąż wspólne toalety i łazienki (o ile były) – usłyszeliśmy od jeleniogórzanki

Przy Wojska Polskiego znajdują się także ważne urzędy: część magistratu, sąd oraz teatr. Jako jedyne wyglądają znośnie, choć najczęściej tylko z zewnątrz.

Tymczasem pojawiła się realna szansa na rewitalizację Wojska Polskiego. Co więcej, miasto Jelenia Góra ma się przy okazji sprawdzić jako lider unijnego projektu w ramach INTERREG IIIB pod nazwą „Rozwój historycznych starych miast w Europie Środkowej i Wschodniej dostosowany do współczesnych warunków”.

Koordynatorem projektu z ramienia jeleniogórskiego urzędu miasta został Bartosz Lipiński, znany strateg miasta i doradca byłego prezydenta Józefa Kusiaka.
Partnerami Jeleniej Góry są Płock oraz Bamberg, Bautzen, Ravensburg, Zittau w Niemczech, Ptuj w Słowenii, St. Polten w Austrii, Trnava na Słowacji. Na program wyasygnowano prawie 1,5 mln, z czego Jeleniej Górze przypadło ponad 115 tysięcy euro.

Za te pieniądze miasto musi pokryć koszty opracowania koncepcji i programu rewitalizacji al. Wojska Polskiego oraz jego wdrożenia. Ma na to czas do końca przyszłego roku. Do wykonania sporo rozmaitych procedur – aktualizacja map i ewidencja gruntów oraz budynków, inwentaryzacja urbanistyczna, ocena stanu technicznego budynków i instalacji, ocena stanu zagospodarowania terenu w tym m.in. dendrologiczna, ocena przestrzeni publicznej. Następnie na postawie uzyskanych danych z inwentaryzacji i oceny trzeba wykonać zbiorcze opracowanie, w którym autorzy wypowiedzą, co trzeba zrobić, aby przywrócić al. Wojska Polskiego świetność.

W działania te zaangażowani mają być nie tylko projektanci i planiści, ale także zarządcy i właściciele (większością kamienic mieszkalnych zawiadują wspólnoty). Gotowy program i projekty zaprezentuje się na otwartej konferencji i towarzyszącej jej wystawie do szerszego oglądu i oceny jeleniogórzan.

Wówczas, przynajmniej częściowo, Wojska Polskiego, wytyczona w 1871 roku jako najważniejsza arteria komunikacyjna i centralna oś nowej reprezentacyjnej dzielnicy dynamicznie rozwijającej się wówczas Jeleniej Góry, odzyska dawny blask.

O całkowitym przywróceniu traktu do stanu sprzed lat nie ma mowy. Choćby ze względu na likwidację ogródków przydomowych, poszerzenie chodników i rozwój motoryzacji, którego w latach, kiedy powstawała ulica, nikt nie przewidział, a projekt zakładał jedynie zwiększony ruch końskich powozów, furmanek i dorożek.

Pod znakiem zapytania stoi także data rozpoczęcia ewentualnego remontu kamienic przy Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Piotr 2-01-2007 11:18
A co z ulicami przyległymi do Wojska Polskiego np.Mickiewicza
~Jacek 2-01-2007 11:21
ta choinka to jest jeszcze ze swiat 2005
~mario[la] 2-01-2007 11:40
to lipiński jeszcze pracuje?????? to sie nie może udać
~Patol 2-01-2007 12:49
A co z cieplicami :>?? MOja ulica tez tragicznie wygląda :/
~zibi 2-01-2007 13:12
juz dawno ten problem winien byc zalatwiony a w tym roku powinny konczyc sie prace remontowe - tak aby w przyszlym 2008 roku ulica byla piekna na 900 lecie miasta. A propos - juz teraz trzeba myslec o przyszlorocznym swiecie miasta - jest to jedyna i niepowtarzalna na nastepne 100 lat szansa prawdziwej promocji miasta. A w budzecie Jeleniej Gory nie ma na ten cel ani zlotowki. Przeciez sa srodki unijne na takie cele
~gregory1 2-01-2007 13:47
lepiej pozno niz wcale ,przeciez to jedna z wizytowek naszego miasta,nalezy wykonac to jak najszybciej!!!!!!
~mieszkaniec jelonki 2-01-2007 13:52
Lipiński tak doradzał Kusiakowi że tylko w zeszłym roku nie wykorzystano 56 milionów złotych z budżetu miasta ,nie wiem o co tu chodzi przecież było tyle rzeczy do zrobienia ciągle gadali że nie ma kasy na to na tamto a kasa jest tylko coraz trudniej ukraść coś dla siebie i dlatego trudniej się ją wydaje do tego dochodzi nieudolność,brak pomysłów brak planu zagospodarowania przestrzennego ,i jeszcze jedno jakie pan Lipiński ma kwalifikacje aby kierować takim projektem?
~gregory1 2-01-2007 13:55
odrazu warszawy nie odbudowano,od czegos trzeba zaczac!inne ulice tez nalezy odrestaurowac i to rzadzacych problem zkad pozyskacna tecele fundusze!!!!!!
~Burdas 2-01-2007 14:00
Chyba, Strateg o(d)żywi- znany wyjadacz kanapek i bywalec każdego darmowego bankietu w Jeleniej Górze i okolicach. Raczej powinien zająć się projektem oceny szkoleń i wykładów pod względem jakości cateringu, a nie rewitalizacją ul. Wojska Polskiego. Niech tym zajmą się fachowcy ( ale skąd ich wziąć?).
~roman 2-01-2007 14:07
A na co starczy te 115 tyś euro??? Na waciki??? Przecież jak te nasze urzędasy zobaczą kilka euro to w pierwszej kolejności zakupią sobie nowe autka żeby się mogli nimi wozić a jak coś zostanie to i tak na farbe nawet nie wystarczy.
~Do wszystkich oponentow patola 2-01-2007 14:16
Patol zyje i nadal komentuje...
~jaan 2-01-2007 15:17
ta mała g...a nic nie zrobi....
~ja 2-01-2007 15:20
strateg...dobre sobie...on najlepiej stwarza strategie dla samego siebie, żeby więcej kasy nałapać buahahha
~Zibi 2-01-2007 15:44
Na pewno mu się nie uda - dziwne, że za Kusiaka nie widział balkonów. Nie bardzo rozumię dlaczego on ma się tym zająć. Jakie ma wykształcenie i przygotowanie zawodowe. Miała MIOTŁA zamiatać w tym ratuszu, a widać jak wszystko pod dywan prezydenta wmiata
~Bezrobotny 2-01-2007 15:44
Czyli wszystko po staremu w Urzędzie Miejskim.Nowemu prezydentowi brakuje koncepcji co do doboru kadry urzędniczej.Strateg Lipiński marnie to widzę,przez ostatnie cztery lata raczej nie zabysnął intelektem.
~Pietia 2-01-2007 16:19
A mnie się zdaje, że to ostatni łabędzi śpiew Bartosza L.
~tepjan 2-01-2007 16:24
Strateg (!?), kto przypisał taką nazwę i dla czego (?), komuś, kto nic dobrego dla Jeleniej Góry, nie zrobił. Co on doradził Kusiakowi ...(?) budowę kilku supermarketów, drugiego Mc Donalda i innych nietrafionych pomysłów. Rzeczywiście, czyżby nie było już ludzi, którzy znają się na rzeczy i mogą faktycznie coś zrobić ? Jak ktoś już napisał w komentarzu: co robili do tej pory, że nie wykorzystali pieniędzy, które można było wcześniej wykorzystać. Jak ktoś jest nieudacznikiem, to nie pomoże żadna funkcja, ani jej nazwa, ... znany strateg - dobre sobie !
~MIESZKANKA ULICY WOJSKA POLSKIEGO 2-01-2007 17:26
JEDNO JEST PEWNE! TAM GDZIE LIPIŃSKI-STRATEG HE-HE-HE ... TAM ŹLE SIĘ DZIEJE! MAM NADZIEJĘ, ŻE OBECNY PREZYDENT WIE O TYM (?) JEŻELI JEDNAK TO LIPIŃSKI MA MIEĆ COKOLWIEK WSPÓLNEGO Z REWITALIZACJĄ MOJEJ ULICY - TO BŁAGAM !!! NIE DOTYKAJCIE NICZEGO PRZEZ NASTĘPNYCH 100 LAT.
~lx 2-01-2007 19:18
Tak się składa, że P. Lipiński jest już na wypowiedzeniu, więc już nic wielkiego nie zrobi. Poza tym, projekt, którego był koordynatorem wcale nie ma służyć remontom kamienic (zresztą co można zrobić za 115 tys. euro). Jest to na razie pilotaż.
~do Pitola 2-01-2007 22:16
podobno w domciu masz jeszcze wiekszy syf. juz ci sie to nie podoba?! heh dziewiono jestes zalosny:((
~Agnieszka 2-01-2007 22:31
Z Lipinskim lub bez niego, ta ulica wyglada upiornie.Kamienice wygladem przypominaja domy do rozbiorki.
~maniek 3-01-2007 9:36
Kamienice należy bezwzględnie odnowić , a Lipińskiego pogonić z Ratusza .Podobno dostał wypowiedzenie na koniec grudnia !!!!!
~lex 3-01-2007 10:58
Ludzie którzy chcą coś zrobić dla miasta zawsze spotykają się z obrzydliwymi komentarzami. Aby się wypowiadać na dany temat trzeba ten temat poznać od kuchni.
~jeleniogórzanka 5-01-2007 21:27
w końcu ktoś się tym zajął.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group