Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 7212
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Strajk wisi na włosku

Poniedziałek, 25 lutego 2019, 6:02
Aktualizacja: Wtorek, 26 lutego 2019, 11:10
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Strajk wisi na włosku
Fot. Paweł Guszała
Strajk generalny w oświacie „wisi na włosku”. Co prawda trwają jeszcze rozmowy na linii rząd – nauczyciele, jednak informacje dobiegające z Warszawy nie są optymistyczne. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie chce spełnić, ich zdaniem wygórowanych wymagań płacowych, pracowników oświaty. W takim razie czy dojdzie do strajku w trakcie matur? Obecnie wszystkie scenariusze są na stole.

Jedno się nie zmienia, związkowcy sukcesywnie przygotowują się do strajku generalnego.

Jeżeli chodzi o procedurę sporu zbiorowego, 12 lutego odbyły się rokowania, a 22 lutego - mediacje z dyrektorami placówek oświatowych – mówi Sylwia Gac – Sufleta, prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jeleniej Górze. - Jest to raczej pro forma, ponieważ dyrektorzy nie są w stanie zabezpieczyć środków na wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. To jest sprawa pani minister.
Tak jak wszyscy samorządowcy, cały czas powtarzamy: my koszty związane z utrzymaniem budynków i całej obsługi technicznej bierzemy na swoje barki. I to robimy. Ale tak, jak jest to wszędzie na świecie, za pensje nauczycieli powinien płacić Skarb Państwa – tłumaczy Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Co się stanie gdy dojdzie do strajku w okresie egzaminów maturalnych? Miasto nie ma gotowego planu na taką ewentualność i zdaje się polegać w tej materii na reakcji ministerstwa.

Na pewno będą musiały zostać podjęte rozwiązania systemowe – mówi Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM. - Jelenia Góra na pewno aktywnie się w nie włączy. Musimy czekać na rozwój wypadków i elastycznie reagować.

Mimo to, władze miasta popierają żądania nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Uważają, że podwyżka wynagrodzenia zasadniczego im się po prostu należy.

Twoja reakcja na artykuł?

45
41%
Cieszy
0
0%
Hahaha
11
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
23
21%
Złości
31
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (211)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
583
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group