Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7569
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Stowarzyszenie Goduszyn zaprasza na kolejne wycieczki

Piątek, 16 września 2016, 12:38
Aktualizacja: 12:39
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Stowarzyszenie Goduszyn zaprasza na kolejne wycieczki
Fot. Użyczone
Już w najbliższą niedzielę (18.09) kolejna okazja na wyprawę z Eugeniuszem Gronostajem. Tym razem dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Goduszyn, wspartym z budżetu Miasta Jeleniej Góry, odbędziemy spacer szlakiem jeleniogórskich kopalń złota i srebra.

Trasa wycieczki ma swój początek na pętli autobusu MZK linii nr 1 w Jeżowie Sudeckim. W pobliżu pętli znajdujemy tzw. „Krzyż Kozacki”, który jest pamiątką z okresu wojen napoleońskich. Krzyż został wykonany z piaskowca i był ustawiony ku pamięci trzech poległych Kozaków w potyczce z oddziałem około 40 ułanów saskich. Napis na krzyżu: "Tu leży trzech rosyjskich kozaków, pozostawionych przez wroga, pochowanych 22.08.1813 – powiedział Eugeniusz Gronostaj.

Z tego miejsca wędrujemy w górę Jeżowa Sudeckiego. Po drodze mijamy Dom Gwarków, który pełnił dawniej funkcję karczmy dla górników. Jest to najstarszy drewniany budynek Dolnego Śląska, zbudowany w 1601 r. Możliwe jest odwiedzenie wnętrza domu.

- Mijając ostatnie domy Jeżowa Sudeckiego uczestnicy wycieczki powędrują ścieżką w kierunku Góry Stromiec. Po prawej stronie ścieżki widoczne jest zbocze Góry Srebrnej. Nazwa Stromiec mówi, że jest to góra o stromych zboczach, na którą nie każdy może wejść. Góra sylwetką przypomina stożek wulkaniczny, którym nie jest. Na szczycie znajduje się ciekawy obiekt skalny z piaskowca. W kronikach zapisano, że z tego piaskowca zbudowano kościół św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze. Północna część stoku była miejscem poszukiwań i wydobywania złota. Na zboczach znajdujemy wykute w skałach krzyże, które pełniły role granicznych. Z okolic Stromca wędrujemy ścieżkami w kierunku Góry Szybowcowej nie wchodząc na jej wierzchołek. Na północnych zboczach góry znajdujemy wyrobiska i słupy graniczne po dawnych kopalniach złota. Mijając ścianę lasu, możemy skierować się na szczyt Góry Szybowcowej, aby podziwiać panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Schodzimy ścieżką od strony wschodniej góry, do miejsc gdzie znajdujemy kolejne wyrobiska po kopalniach złota. Jest to las położony za tzw. „Starym Basenem”, z którego docieramy do widocznego centrum handlowego – informuje przewodnik - zachęcając do bezpłatnego udziału.

Start o godz. 10:00 z pętli autobusowej w Jeżowie Sudeckim. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział z opiekunem. Ewentualny prowiant i ubezpieczenie we własnym zakresie. Trasa dla wytrwałych, uczestnikom zostanie udostępniona broszura pt. „Jeleniogórskie złoto”.

Kolejna okazja na wycieczkę - 24 września, kiedy to Eugeniusz Gronostaj zaprosi do zwiedzenia pałaców jeleniogórskich kupców. Szczegóły w przyszłym tygodniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group