Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3397
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stop Plastik w Zamku Książ

Środa, 22 stycznia 2020, 15:08
Aktualizacja: Czwartek, 23 stycznia 2020, 12:13
Autor: Mateusz Mykytyszyn – Zamek Książ
Wałbrzych: Stop Plastik w Zamku Książ
Fot. Użyczone/ Archiwum Zamku Książ
Zarząd Zamku Książ w Wałbrzychu wprowadził szereg działań w ramach miejskiej akcji „STOP PLASTIK!”. Od 15 kwietnia 2019 roku, Książ oficjalnie włączył się w wałbrzyską akcję ograniczenia, a w ostateczności całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek plastikowych opakowań. Po ośmiu miesiącach podsumowano pierwsze efekty akcji.
Zamek Książ w Wałbrzychu od lat prowadzi liczne działania proekologiczne, co jest naturalne w przypadku obiektu znajdującego się na terenie chronionego prawem parku krajobrazowego. Corocznie w kwietniu organizujemy książańską odsłonę miejskiej akcji „Czysty Wałbrzych” podczas której pracownicy zamku, wolontariusze i zaproszeni goście sprzątają park i las otaczający Książ. Decyzja o udziale w akcji „STOP PLASTIK!” była więc dla nas naturalna – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.

Eliminacja plastiku – działania podjęte na terenie Zamku Książ:
Od połowy kwietnia ubiegłego roku na terenie Książa wprowadzono bezwzględny zakaz zakupu i spożywania wody z plastikowych butelek. Zakaz ten dotyczy zarówno zamkowego hotelu jak i biur. Woda pitna dostarcza jest do zamku w dystrybutorach wielorazowego użytku. Pracownicy zamku otrzymali w maju ekologiczne bidony wielokrotnego użytku. Latem 2019 roku zainstalowano dwa zdroje uliczne.

Eliminacja plastiku – dzierżawcy obiektów na terenie kompleksu zamkowego i partnerzy:

Dzierżawcy lokali gastronomicznych i usługowych funkcjonujący na terenie kompleksu zrezygnowali z plastikowych słomek do napojów, butelek i opakowań. Wszystkie potrawy i napoje podawane są jedynie na porcelanie i szkle. Do umów z dzierżawcami wprowadzone zostały punkty o zakazie używania podczas imprez jakichkolwiek plastikowych przedmiotów. Podczas dorocznego Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który odbywa się w pierwszy weekend maja, wszyscy dzierżawcy i uczestnicy festiwalu prowadzący punkty gastronomiczne i tzw. „food-trucki” byli zobowiązani do nieużywania plastikowych naczyń i sztućców jednorazowego użytku.

Inne działania eliminujące użycie opakowań plastikowych:

Na terenie Książa znacznie ograniczono użycie worków na śmieci. Wprowadzono nakaz używania tylko biodegradowalnych. W hotelu zamkowym zrezygnowano z plastikowych kubłów na śmieci, zarówno w łazienkach, jak i w samych pokojach. Detergenty i produkty chemiczne używane na terenie zamku jak i zamkowego hotelu zakupywane są w opakowaniach zbiorczych. Zainstalowane zostały także dozowniki do płynnego mydła, które po wykończeniu uzupełniane są z dużych opakowań zbiorczych. Wszystkie mydła, szampony, żele pod prysznic w małych jednorazowych opakowaniach, które przeznaczane był dla gości hotelowych zastąpione zostały kosmetykami z koncentratu.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group