Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 7326
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Start kampanii Roberta Prystroma: liczą się konkrety

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 8 listopada 2010, 12:33
Aktualizacja: Wtorek, 9 listopada 2010, 7:29
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Lider Wspólnego Miasta dzisiejszą konferencją prasową rozpoczął oficjalnie bój o fotel prezydenta Jeleniej Góry oraz o wyborcze zwycięstwo list WM. Dziennikarzom przedstawił swoją wizję Jeleniej Góry. Podsumował też kadencje poprzedników.

– Mijająca kadencja kończy się utratą 350 etatów w firmie Draexelmaier, która ostatecznie zwija się z miasta – zaznaczył Robert Prystrom. Dodał, że władze nie miały pomysłu na organizację specjalnej strefy przedsiębiorczości podkreślając, że jej rozwój to jeden z głównych punktów programu wyborczego Wspólnego Miasta. Prystrom zamierza zainwestować w Karkonoski Park Technologiczny, który byłby inkubatorem przedsiębiorczości.

Robert Prystrom zapowiedział także powołanie Regionalnej Wytrzeźwień, w której utrzymaniu partycypowałyby gminy powiatu jeleniogórskiego. Kandydat jest zdania, że obecnie przyjmowanie osób nietrzeźwych w szpitalu wojewódzkim kosztuje stanowczo za dużo (do dwóch milionów złotych), a „pacjenci” ograniczają dostęp do usług medycznych tym, którzy rzeczywiście ich potrzebują.

Kandydat dodał także, że myśli o utworzeniu całodobowej przychodni z dyżurami internisty, chirurga i stomatologa, a także 24-godzinnej apteki. Placówki te miałyby działać w jednym miejscu. Zamiarem R. Prystroma jest także odkupienie od urzędu marszałkowskiego budynku po byłej przychodni na ulicy Mickiewicza i utworzenie tam zakładu opiekuńczo-lczniczego.

Lider Wspólnego Miasta chce także stworzyć bazę sportową i przeznaczyć na sport trwale zapisane w budżecie pięć milionów złotych rocznie. Zaproponuje budowę nowego stadionu przy ulicy Złotniczej przy odpłatnym wykorzystaniu modelu legnickiego. Zamierza także wrócić do organizacji Szkolnych Klubów Sportowych i powołać tzw. trenerów dzielnicowych, którzy zadbaliby o racjonalne wykorzystanie istniejących obiektów (turnieje międzyszkolne i międzydzielnicowe).

Robert Prystrom zamierza także postawić na rozwój ścieżek rowerowych, aby – jak zaznaczył – hasło „Jelenia Góra rowerową stolicą Polski” nie było puste. Kandydat pragnie połączyć siecią dróg rowerowych siedem dzielnic naszego miasta. Chce także powołać funkcję oficera rowerowego. – Mam już kandydata: to Zbigniew Leszek – powiedział prezes WM dodając, że nie przeszkadza mu fakt, iż lider rowerzystów jeleniogórskich kandyduje z konkurencyjnego sztabu wyborczego (Platforma Obywatelska). – Zbigniew Leszek kocha, co robi. Jestem pewien, że to odpowiedni człowiek do takiego zadania – podkreślił.

Kandydat ma także pomysły dotyczące kultury. Jednym z nich jest organizacja w Jeleniej Górze trzytygodniowego Summer Hanza Festiwal, festiwalu miast hanzeatyckich, do których przed laty należała także Jelenia Góra słynąca z handlu zamorskiego głównie lnem. – To pozwoliłoby na zorganizowanie imprez w Teatrze im. Norwida, który niemal przez całe wakacje stoi pusty – powiedział Prystrom. Zaproponuje także, aby Dom Gerharta Hauptamanna wraz z miastem zapraszali cyklicznie do nas rozmaitych laureatów Nagrody Nobla. – W zamian wygłaszaliby odczyty i mieli spotkania ze studentami i mieszkańcami – usłyszeliśmy.

Robert Prystrom chce także postawić na tanie budownictwo komunalne, a także wykorzystać do celów socjalnych pustostany i opuszczone poddasza, którymi – jak twierdzi – miasto się nie zajmuje. Kandydat planuje także zrobić porządek w spółce Wodnik. Zamierza umorzyć tzw. podwójne rozliczenia za wodę i powrócić do dawnego systemu. Zapowiada także, że nie będzie podwyższał ani cen wody, ani czynszu, bo takie podwyżki przyczynią się tylko do wzrostu liczby ludzi zadłużonych i w żaden sposób nie poprawią bilansu miejskich finansów.

- Urzędnicy nie mają powodów do obaw, że stracą pracę. Podniosę ich kompetencje – powiedział kandydat Wspólnego Miasta zapowiadając pewną reorganizację pracy magistratu. Jego oddziały powstałyby w poszczególnych dzielnicach, aby petenci nie musieli z każdą sprawą jechać do ratusza. Obniży się też poziom, na którym zapadają decyzje - o rozstrzygnięciu wielu spraw zdecyduje urzędnik, a nie – jak do tej pory – naczelnik lub prezydent. Prystrom zamierza jednak zlikwidować wydział promocji („powinien na nią pracować cały urząd”), a także zreorganizować pracę wydziału komunikacji i przyjąć model, jaki panuje w starostwie. W planie jest także powołanie pełnomocników prezydenta ds. sportu, zdrowia oraz opieki społecznej.

- Była strasznie zła – tak R. Prystrom powiedział o kadencji Marka Obrębalskiego. Dodał, że rządy Józefa Kusiaka w zestawieniu z ustępującym prezydentem były „gwiazdorskie”. Lider Wspólnego miasta zarzucił Obrębalskiemu zaniedbania jeśli chodzi o rynek pracy, zadłużenie miasta, które w przyszłości może skutkować utratą płynności finansowej, a także przypisywanie sobie zasług poprzednika.

– Zaprosiłem pana Marka Obrębalskiego na debatę, która odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 18 w sali parafialnej przy ulicy Jana Pawła II (dawnej kaplicy kościoła św. Jana Apostoła) – powiedział Prystrom. – Mam nadzieję, że prezydent oraz kandydat przyjdzie i nie okaże się tchórzem – dodał.

Kandydat Wspólnego Miasta przedstawił także szefową swojego sztabu, Joannę Kucharczyk, która zaapelowała do mediów, aby zachęcały poszczególnych pretendentów do rzeczowej i konkretnej dyskusji, a nie budowania przyszłości na hasłach i obietnicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (92) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group