Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11664
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Starostwo wprowadza ułatwienia dla niepełnosprawnych

Czwartek, 20 listopada 2014, 8:55
Aktualizacja: 8:58
Autor: Mea
Powiat: Starostwo wprowadza ułatwienia dla niepełnosprawnych
Fot. Mea
Korzystanie z usług Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze będzie łatwiejsze dla niepełnosprawnych w przyszłym roku. Planowany jest m.in. montaż tablic informacyjnych z piktogramami, a także uruchomienie specjalnego numeru telefonu i adresu mailowego oraz dostosowanie strony internetowej do potrzeb osób głuchoniemych.

Zgodnie z ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania część ograniczeń utrudniających swobodne funkcjonowanie osób z wadami słuchu zostanie zniesionych w jeleniogórskim Starostwie Powiatowym.

W 2015 r. Wydział Rozwoju i Obsługi Technicznej planuje oznakować tablicą informacyjną frontowe wejście do głównego budynku Starostwa przy ul. Kochanowskiego 10, na której będzie symbol (piktogram), będący czytelnym komunikatem dla osób głuchych, o możliwości skorzystania z usług pracownika, który posługuje się językiem migowym. Znajdzie się tam też informacja o możliwości skorzystania z innych środków wspierających komunikację tj. numer telefonu komórkowego, adres mailowy oraz numer fax-u.

Oznakowany zostanie również Punkt Obsługi Klienta na parterze budynku i droga dotarcia do pomieszczenia biurowego, w którym urzęduje pracownik przeszkolony z języka migowego. Ponadto zostanie dostosowana strona internetowa głównego urzędu oraz BIP (http://powiat.jeleniogorski.sisco.info/?id=2802 do standardów dostępności dla osób niepełnosprawnych. Zamieszczone będą tam informacje niezbędne do sprawnego załatwienia spraw urzędowych przez osoby głuche. Aby informacja była czytelna zostanie umieszczony symbol (piktogram) przekierowujący na odpowiednią zakładkę.

Zakupiony zostanie również telefon komórkowy dla urzędnika, na który osoby głuchonieme będą mogły wysłać sms-a, by umówić się na spotkanie z odpowiednim urzędnikiem, co umożliwi szybkie załatwienie sprawy. Informacje o numerze telefonu oraz dostępności tłumacza znajdą się na naszej głównej stronie internetowej oraz w BIP-ie.

Poza tym konieczne jest oznakowanie pomieszczeń biurowych oraz instalacja tablic informacyjnych w języku Brajla, by przystosować obiekty biurowe Starostwa dla osób niepełnosprawnych.

Obecnie osoby niesłyszące mogą skorzystać z pomocy pracownika posługującego się językiem migowym. Można go znaleźć w Wydziale Rozwoju i Obsługi Technicznej w budynku głównym Starostwa przy ul. Kochanowskiego. Jeśli jednak osoba głuchoniema będzie potrzebowała pomocy w budynku przy ul. Podchorążych, wtedy pracownik przyjedzie stamtąd do głównej siedziby lub pracownik posługujący się językiem migowym pojedzie na ul. Podchorążych, by pomóc w załatwieniu sprawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
477
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group