Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6963
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Stare karty parkingowe tracą ważność. Co teraz?

Czwartek, 18 czerwca 2015, 10:26
Aktualizacja: Piątek, 19 czerwca 2015, 7:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Stare karty parkingowe tracą ważność. Co teraz?
Fot. Przemo
W środę (17.06) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyło się otwarte spotkanie zorganizowane przez Miasto Jelenia Góra z udziałem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Komendy Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej, na którym omawiano kwestie dotyczące kart parkingowych.

Było to kolejne z cyklu spotkanie, które miało za zadanie przybliżyć zainteresowanym zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dotyczące nowych zasad przyznawania kart parkingowych.

Takich spotkań powinno być dużo więcej – stwierdziła przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Było dzisiaj gorąco, każdy uzewnętrznił swoje emocje. Ustawa budzi kontrowersje, ale mam nadzieję, że z czasem każdy zaakceptuje przepisy, które wynikają z ustawy – dodała Dorota Ćwiek.

Karty parkingowe, nawet jeśli orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane na stałe, będą ważne przez 5 lat w przypadku osób, a w przypadku placówek przez 3 lata. Ma to umożliwić weryfikację, aby ktoś nieuprawniony nie mógł wykorzystywać tego dokumentu.

Karty parkingowe wydane przed 1 lipca 2014 r. bez względu na to, na jaki okres zostały wydane tracą ważność 30 czerwca 2015 r. Należy zatem spieszyć się z wnioskiem, który można złożyć wyłącznie w placówce MOPS-u znajdującej się przy Al. Jana Pawła II (d. szkoła „Chemik”).

Najwięcej kontrowersji budzi osobiste stawiennictwo w celu złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej, pomijając zapisy znowelizowanej ustawy, przez którą te osoby tracą uprawnienie do korzystania z tego uprawnienia – mówiła Dorota Ćwiek. Wniosek należy składać osobiście (w budynku jest winda oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych), wyjątek stanowią: dzieci do 16. roku życia oraz osoby ubezwłasnowolnione, wobec których jest ustanowiony opiekun prawny lub kurator.

Uczestnicy spotkania poruszali też kwestie dotyczące oceny pracy lekarzy orzekających, co do których kilka osób miało zastrzeżenia. - Podejście do pacjenta (a w tym wypadku petenta) uwłacza godności, jest karygodne – grzmiała jedna z przybyłych pań na sali. Po długiej dyskusji doszło jednak do konsensusu, aby tego typu sytuacje zgłaszać przewodniczącej zespołu, bądź w oficjalnej skardze. Ważną sprawę podniosła również radna Anna Bałkowska, która ubolewa, że ustawodawca nie pomyślał o chorobach onkologicznych. - Tę ustawę przygotowywali pełnosprawni, którzy nie mają o tym pojęcia – mówiła.

Gdy przyszedł czas na wymianę poglądów ze służbami mundurowymi, emocje ostygły. Wszyscy byli zgodni, że policja i straż miejska ma niekiedy związane ręce, bowiem są od egzekwowania prawa, a nie jego oceny. Apelowano, by zgłaszać przypadki, gdy mamy pewność, że osoba pełnosprawna posługuje się kartą parkingową „na dziadka lub babcię”, których wcale w danym momencie nie przewożą, a wykorzystują uprawnienie członka rodziny, by np. podjechać bliżej do marketu.

Ze spisu powszechnego z 2012 r. wynika, że 15 proc. jeleniogórzan stanowią osoby niepełnosprawne. Przez ostatni rok (według nowych zasad) wydano 1750 kart parkingowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group