Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 8532
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stara kamieniczka odzyska blask

Niedziela, 19 września 2010, 9:11
Aktualizacja: 9:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Stara kamieniczka odzyska blask
Fot. TEJO
Trwa remont jednego z najstarszych budynków na śródmiejskim trakcie.

Mowa o kamieniczce nr 21 przy ul. 1 Maja pochodzącej z początku XIX wieku i stanowiącej relikt dawnej, niskiej zabudowy Wojanowskiego Przedmieścia. Dopiero pod koniec dziewiętnastego stulecia zaczęto tam budować typowe, mieszczańskie kilkupiętrowe kamienice burząc te, które stały tam poprzednio. Tylko niektóre zachowały się do dziś, między innymi – najstarsze na trakcie – kamieniczki dzisiejszego Hotelu Jelonek i sąsiednia.

Budynek nr 21 nosił przed 1945 rokiem numer 59. Przez lata – co najmniej od połowy XIX wieku – nieprzerwanie działała tam drogeria z artykułami opatrunkowymi. Funkcjonowała tam także mała wytwórnia rękawiczek oraz warsztat zegarmistrza i optyka prowadzony przez Paula Mahlera. Jak podaje Ivo Łaborewicz, kamieniczka należała do rodziny Gutmannów.

Po 1945 roku miała wiele funkcji. Na parterze działał, między innymi, sklep odzieżowy „Nastolatka”. W fatalnym stanie technicznym dom dotrwał do 1988 roku. I był chyba pierwszym poddanym solidnej modernizacji (wyburzenie ścian działowych przy pozostawieniu jedynie fasady budynku). Po remoncie siedzibę znalazł tam NSZZ „Solidarność” a także biura Służby Ochrony Zabytków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
511
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group