Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7295
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie z Janem Bujakiem w „Muflonie”

Środa, 28 lutego 2018, 7:15
Autor: MDK "Muflon"
Jelenia Góra: Spotkanie z Janem Bujakiem w „Muflonie”
Fot. Organizator
Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze–Sobieszowie zaprasza 5 marca o godz. 18.00 na spotkanie z Janem Bujakiem, autorem opracowań z serii „Galicjanie i Serbowie” oraz „Polskie parafie w Bośni w latach 1891–1946”, a także do obejrzenia fragmentów filmów o Bośni „Pamięć o naszych przodkach wyrwana bośniackim borom”.

Jan Bujak urodził się w 1944 roku w Novi Martinac w Bośni. „Galicjanie i Serbowie” to opowieść o niezwykłych losach Polaków, których przeznaczenie rzuciło na ziemię bośniacką, gdzie żyli w latach 1895-1946. Tam zakładali nowe domy, ciężko pracowali, cieszyli się pięknem przyrody i dzielili wspólny los z prawosławnymi Serbami, muzułmańskimi Bośniakami oraz katolikami z innych rejonów Europy. Tęsknili bardzo za rodziną i Ojczyzną, której znaczenia wcześniej nie doceniali. Siłą przetrwania była przekazywana od praojców głęboka wiara w Boga i umiłowanie utęsknionej Ojczyzny – Polski.

Galicjanie i Serbowie – obejmują trzy okresy emigracji Polaków z Galicji do Bośni: Jędrek i Zosia (1887-1919), Wicek i Ania (1919-1940), Antonii Aniela (1940-1950), ta ostatnia traktuje o losach Polaków w Bośni w czasie II wojny światowej oraz reemigracji do powojennej Polski na Dolny Śląsk.

Od Autora: „Ocalić od zapomnienia oraz wskazać znaczenie wiary, tradycji i patriotyzmu dla żyjących we współczesnych uwarunkowaniach to impuls, jaki skłonił mnie do napisania tych książek. Przekazuję te informacje w nadziei na większe zainteresowanie czytelników niezwykłymi losami rodaków, jako przyczynek do powstania nowych, doskonalszych opracowań tego tematu”.

Wstęp bezpłatny.

Impreza dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group