Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5917
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie autorskie z Jolantą Marią Kaletą

Sobota, 6 czerwca 2015, 8:39
Aktualizacja: 8:41
Autor: Manu
Jelenia Góra: Spotkanie autorskie z Jolantą Marią Kaletą
Fot. Organizator
W środę (10.06) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej (przy ul. Bankowej 27) rozpocznie się spotkanie z Jolantą Marią Kaletą, autorką książek m.in.: “Kolekcja Hankego”, “Lawina”, “Operacja kustosz”, “W cieniu olbrzyma” czy “Wrocławska Madonna”. Spotkanie poprowadzi Marek Baran.

Jolanta Maria Kaleta jest z wykształcenia historykiem i politologiem. Przez wiele lat pracowała we wrocławskich muzeach – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Uczyła historii i wiedzy o społeczeństwie we wrocławskich liceach. Jest miłośniczką górskich wędrówek, pieszych i rowerowych. Zauroczona pięknem Sudetów, zwłaszcza Karkonoszy, Gór Sowich, Stołowych i Rudaw Janowickich, zafascynowana rozrzuconymi miedzy nimi miasteczkami z ich bogatą przeszłością.

Na życie bohaterów książkowych Jolanty Marii Kalety wpływ mają echa II wojny światowej, jej konsekwencje i aktualne wydarzenia polityczne. Nie są one jednak opisywane jako suche fakty. Czytelnik dostrzeże je oczyma bohaterów i razem z nimi w nich uczestniczy. Postaci z jej książek to tak zwani zwyczajni ludzie, nie są ani działaczami opozycji, ani członkami aparatu partyjnego.

Wydarzenia rozgrywają się na Dolnym Śląsku – w którymś z jego uroczych miasteczek lub we Wrocławiu, chociaż bohaterowie czasami, aby zrealizować postawiony im cel, muszą wyjeżdżać poza granice kraju. Czytelnik w formie sensacyjnej beletrystyki może dowiedzieć się o istnieniu tajemniczego kompleksu Riese w Górach Sowich i tragedii więźniów Gross Rosen, prześledzić historię zrabowania i ukrycia przez Niemców podczas II wojny światowej, cennych dzieł sztuki i prób ich odszukania już po wojnie, nie zawsze zgodnych z prawem, pokosztować smaku niczym nieograniczonej władzy służb specjalnych, poznać realia życia codziennego w PRL-u.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group