Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7891
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 8:31
Aktualizacja: Środa, 12 sierpnia 2020, 21:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza
Fot. AP
W ubiegłym tygodniu na cmentarzu parafialnym w Jeleniej Górze - Sobieszowie przy grobie ppłk. Eugeniusza Józefa Głowacza, odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego upamiętniający 106. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej pod dowództwem płk. Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnego samorządu, stowarzyszeń, kombatanci, przedstawiciele Wojska Polskiego, Straży Miejskiej a także Bractwo Kurkowe i mieszkańcy. Złożyli oni hołd żołnierzowi Pierwszej Kompani Kadrowej, która 106 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku, wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Warszawy w celu wywołania tam powstania przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Ppłk. Eugeniusz Głowacz był jednym z 168 żołnierzy I Kompanii Kadrowej.

W związku z panującą w kraju sytuacją nasza uroczystość ma dziś charakter kameralny. Nie mogła też przybyć z Warszawy wnuczka Eugeniusza Głowacza - pani Małgorzta Prawdzic-Szczawińska, która od lat uczestniczy w naszych uroczystościach. Te uroczystości, odbywają się w Jeleniej Górze po raz siódmy. W rocznicę wkroczenia 1. Kompanii Kadrowej do Kongresówki oraz w okolicach świąt narodowych przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza, odbywają się apele pamięci i lekcje historii. Składając kwiaty chcemy upamiętnić kolejną - tym razem 106. rocznicę wymarszu zalążka Legionów Polskich na szlak bojowy - mówił prezes Koła Miejskiego ZŻWP płk. Edward Basałygo.

Eugeniusz Józef Głowacz ps. Zenobi, Ojstaszewski, ur.6.II.1890 w Stenrażyce na Wołyniu, zmarł 7.07.1950 r. w Sobieszowie. Był żołnierzem Kompanii Kadrowej Legionów, Armii Krajowej, podpułkownikiem Wojska Polskiego, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Organizatorem uroczystości jest Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Rodiotechników - RADAR oraz Związek Żołnierzy WP w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

14
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group