Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4350
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sposób na zemstę

Piątek, 6 października 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Sposób na zemstę
Fot. Arkadiusz Piekarz
Uczniowie za pomocą telefonów komórkowych nagrywają filmiki z lekcji. Bulwersuje to nauczycieli. Jednak pedagodzy niewiele mogą zrobić, choć szkolne statuty zakazują korzystania z komórek w trakcie zajęć.

Niemal każdy licealista, gimnazjalista, a nawet uczeń podstawówki ma telefon komórkowy, za którego pomocą może nie tylko rozmawiać, ale i zrobić zdjęcie a nawet nagrać krótki film z przebiegu lekcji.

Niektórzy wykorzystują to bardzo złośliwie. Nagrywają, jak nauczyciel się wścieka, gestykuluje. Przebiegli montują nagrania w sposób perfidny. Wyrywają z kontekstu zdanie wypowiedziane przez pedagoga.
– Nasz polonistka bardzo często powtarza słowo „prawda”, nauczycielka chemii mówi niezbyt zrozumiale – powiedzieli nam gimnazjaliści jednej z placówek oświaty. Nie chcą się przedstawiać, ponieważ boją się konsekwencji. Nie ukrywają jednak, że mają niezłą zabawę z nagrywaniem nauczycieli.
Nagrane filmiki przesyłają sobie za pomocą poczty internetowej. – To dobry sposób na zemstę – mówią.

Szkoły starają się walczyć z tym zjawiskiem. Mogą wiele, bo w regulaminie uczniowskim jest możliwość zakazania używania telefonów komórkowych podczas lekcji.
– Mamy taki zapis w naszym statucie – potwierdza Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.
Eugeniusz Sroka, szef największej w mieście Szkoły Podstawowej nr 11, także zwraca na to uwagę. – Telefon komórkowy to potrzebne urządzenie, ale nie podczas lekcji – mówi. – Dlatego nauczyciele w „jedenastce” nie pozwalają uczniom na korzystanie z komórek podczas zajęć. Filmowanie nie wchodzi w rachubę. Restrykcyjne podejście ma także Gimnazjum nr 4.

– Nauczyciel powinien wiedzieć o tym, że jest nagrywany, ponieważ
jego lekcja jest strzeżona prawem autorskim – dowiedzieliśmy się w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze.
– Są jednak przypadki, kiedy uczniowie nagrywają lekcje nie po to, aby kpić z nauczyciela. Nagrany materiał może służyć jako pomoc przy odrabianiu lekcji. Poza naszymi kompetencjami jest zakazanie używania komórek. To sprawa szkolnych statusów i regulaminów – mówi Ryszard Wach, naczelnik wydziału.

Dyrekcje szkół potwierdzają, że jeżeli dyrekcja i nauczyciel się zgodzą, można nagrać przebieg lekcji. Jednak rzadko się zdarza, aby uczeń formalnie o to poprosił.
Prawo oświatowe nie reguluje sprawy korzystania na lekcjach z kamer umieszczonych w komórkach.

Uczniowie podkreślają, że mimo zakazu, i tak korzystają z komórek. – Są na to sposoby. Przecież nauczyciel nie może wszystkiego widzieć – mówi Damian, jeleniogórski licealista.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group