Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3966
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Specjalna strefa ekonomiczna patrzy w przyszłość

Środa, 25 maja 2011, 9:26
Aktualizacja: 9:28
Autor: MO–JA Multimedia
REGION JELENIOGÓRSKI: Specjalna strefa ekonomiczna patrzy w przyszłość
Fot. MO–JA
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości stworzyła na przestrzeni ostatnich 12 lat przeszło 4,4 tys. atrakcyjnych miejsc pracy. Na jej terenie zainwestowano 1,58 mld zł. Dziś jest nowoczesnym parkiem przemysłowym z pomysłem na dalszy rozwój, silnie rozwiniętym w regionie jeleniogórskim.

- Strefa swoją obecność mocno zaznaczyła nie tylko w samej Jeleniej Górze, ale i w Piechowicach oraz Janowicach Wielkich. Wciąż także dysponuje na tym obszarze wolnymi, atrakcyjnymi działkami – mówi prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk.

29 października 2010 roku to bardzo ważna data dla O.P.S.O sp. z o.o. Kamiennogórska strefa wydaje właśnie 85 zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej - w Jeleniej Górze. We wrześniu 2011 roku rusza budowa, by zdążyć z produkcją do czerwca 2012 roku. Firma będzie specjalizować się w kanałach odwadniających z polimerobetonu, wykorzystywanych do odprowadzania wód deszczowych z posesji mieszkalnych, dróg, parkingów. Zdecydowana większość trafi do Niemiec i Belgii. Zatrudni około 40 pracowników na terenie strefy.

W Jeleniej Górze swoją inwestycję realizuje także Jelenia– Plast. Hala powstaje przy ul. Spółdzielczej, na terenie przyległym do już działającego zakładu. Planowany wzrost zatrudnienia to 50 etatów, przy zachowaniu dotychczasowego profilu działalności - produkcji artykułów gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych.
Działalność w Jeleniej Górze z powodzeniem rozpoczęła w roku 2002 spółka Dr. Schneider Obróbka Plastiku.

Już w lipcu 2006 roku w Radomierzu, w nowo wybudowanej hali o powierzchni 7,760 m², została uruchomiona kolejna firma – Dr. Schneider Automotive Polska sp. z o.o. Dzięki inwestycjom stale zwiększa się powierzchnia produkcyjno - logistyczna zakładów Dr. Schneider i obecnie wynosi już ponad 17 tys. m². Dalsze inwestycje planowane są na lata 2012 - 2014 i będą obejmować rozbudowę zakładu oraz nowe urządzenia produkcyjne.
Dr. Schneider od ponad 40 lat konstruuje oraz produkuje dysze powietrzne dla wszystkich klas pojazdów, od małych samochodów po luksusowe limuzyny. Dziś zatrudnia przeszło 850 osób.

Ceramika z Polcoloritu w Piechowicach trafia w gusta klientów na całym świecie. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, między innymi nagrodę Ministra Budownictwa w konkursie Perły Ceramiki Unii Europejskiej. Jest stałym uczestnikiem targów branżowych i wystaw, takich jak: Budma w Poznaniu, Cersaie w Bolonii, Moslibud w Moskwie, czy ostatnio Cervisama w Hiszpanii. W czerwcu 2006 roku rozpoczęła działalność wybudowana od podstaw Ceramika Marconi spółka z o.o., obecnie Polcolorit, zlokalizowana w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, przez co uzyskała preferencje i ulgi ekonomiczne dające większe możliwości rozwoju. Powstał bardzo nowoczesny zakład produkcyjny, dziś zatrudniający około 130 osób.

Także w Piechowicach ponad 300 osób jest zatrudnionych w fabryce papieru WEPA Professional Piechowice S.A., należącej do dynamicznie rozwijającego się niemieckiego koncernu WEPA. Ekologiczne ręczniki papierowe, stanowiące podstawowy produkt piechowickiego zakładu, znajdują zastosowanie w: przemyśle, hotelach, szpitalach, domach opieki i instytucjach publicznych. Natomiast celulozowy papier toaletowy i ręczniki kuchenne dostarczane są do większości dużych sieci handlowych. Łącznie z 2,5 tys. pracowników i obrotem ponad 950 milionów euro, WEPA jest jednym z liderów europejskiego rynku papierniczego. Aż około 600 tys. ton wysokiej jakości papieru produkują zakłady w Niemczech, Polsce, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Jednym z priorytetów firmy jest ochrona środowiska. Spełnia to wymaganie poprzez używanie papieru makulaturowego jako surowca, co chroni naturalne źródła, w optymizowanym procesie i procedurach z ograniczoną ilością świeżej wody i zapasów energii, a także dzięki własnej elektrowni w Marsberg-Giershagen.
Rozpocznij biznes z kamiennogórską strefą. Jej tereny charakteryzuje rozwinięta gospodarka wielosektorowa, dynamiczny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz wysoki poziom usług.

- Przedsiębiorcom inwestującym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w oparciu o wydane przez zarząd zezwolenie, stwarza się warunki do korzystania z pomocy publicznej, a jej wielkość jest uzależniona od wysokości nakładów inwestycyjnych oraz poziomu zatrudnienia– mówi prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk.
Inwestor może także ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Decyzję taką wydaje gmina, na terenie której realizowana jest inwestycja.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości jest zlokalizowana na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Wolne tereny pod inwestycje są w: Gryfowie Śląskim, Janowicach Wielkich, Jaworze, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Krzeszowie, Lubaniu, Lubawce, Nowogrodźcu- Wykrotach, Prusicach, Zgorzelcu, Ostrowie Wielkopolskim i Żmigrodzie. Zapraszamy przedsiębiorców do skorzystania z przywilejów, jakie daje lokalizacja KSSEMP. Jesteśmy przekonani, że atrakcyjnie położone obszary strefy w połączeniu z pomocą publiczną są szansą na osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group