Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11508
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smaki dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim

Poniedziałek, 13 września 2021, 14:01
Autor: Ewa Fit
Jelenia Góra: Smaki dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim
Fot. EDD, Muzeum Karkonoskie
W sobotę (11.09) w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbył się wykład Henryka Dumina pt. "Wokół świątecznego stołu. Kulinaria na Dolnym Śląsku". Antropolog kultury i specjalista ds. dziedzictwa niematerialnego przybliżył historię smaków zarówno tych zastanych, jak i przeniesionych do naszego regionu.

Kuchnia dolnośląska przez całe stulecia stanowiła różnorodną mieszankę wpływów polskich, austriackich, niemieckich i czeskich. Nie mogło być inaczej, zwłaszcza biorąc pod uwagę bogatą historię regionu, a zwłaszcza lata powojenne.

Z różnych rejonów (miejskich i wiejskich) II Rzeczypospolitej napływała ludność, a z nią pojawiały się nie tylko zwyczaje, ale przede wszystkim potrawy urozmaicające tradycję kulinarną Dolnego Śląska. Na świątecznych stołach pojawiły się przysmaki ukraińskie, białoruskie czy litewskie m.in. kutia czy zupa grzybowa z łazankami. Do najbardziej znanych dań kuchni dolnośląskiej zalicza się obecnie żurek śląski, pierogi ruskie, bigos czy kluski śląskie. Regionalne potrawy znaleźć można w większości dolnośląskich restauracji.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 przebiegają pod hasłem "Smaki dziedzictwa". Zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów sto lat temu królujących na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Temat kulinarny sprawia, że podchodzimy do dziedzictwa w sposób nowy, mniej oczywisty, a tradycje kulinarne stanowią nieodzowny element naszej kultury.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
811
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group