Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 6882
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Skromne Święto Mostka

Sobota, 18 lipca 2020, 6:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:00
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Skromne Święto Mostka
Fot. Arkadiusz Lipin
Szczególny przebieg miało tegoroczne Święto Mostka, czyli rocznicowe spotkanie przy mostku nad Izerą, na szlaku ze stacji turystycznej Orle do czeskiej wsi Jizerka, odbywające się dla uczczenia polsko-czeskiej współpracy w Górach Izerskich.

Tegoroczne spotkanie, które odbywało się w 15. rocznicę odbudowy mostka, było jednocześnie pożegnaniem przeprawy. Drewniana konstrukcja znajduje się w fatalnym stanie technicznym i decyzją nadzoru budowlanego została zamknięta. Jako, że turyści wędrujący w tym rejonie Gór Izerskich nie respektowali zakazu wstępu na uszkodzony most, zapadła decyzja o jego pilnym rozebraniu.

W tym roku wydarzenie, ze względu na sytuację epidemiologiczną miało kameralny charakter i wzięli w nim udział głównie samorządowcy. Nad Izerą byli obecni: wicestarosta Kořenova Stanislav Pelc, burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Szklarska Poręba Jakub Tomza, przedstawiciel Towarzystwa Izerskiego Stanisław Kornafel oraz Kamil Málek - wykonawca nowego mostu, który także będzie rozbierał aktualną przeprawę. Przedmiotem rozmów były techniczne i formalne aspekty rozbiórki oraz budowy nowej przeprawy.

W 2021 r. znów spotkamy się podczas otwarcia mostka na Izerze - mówi Arkadiusz Lipin z referatu promocji Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie. - Tym razem przeprawa wytrzyma znacznie dłużej. Zaprojektowana jako stalowa konstrukcja z drewnianą kładką, nawiązuje bezpośrednio do tej żelbetowej z początku XX w. Lekki łuk bez nieszczęśliwych schodów i z eleganckimi barierkami wytrzyma kolejne 100 lat. Tak przynajmniej zapewnia inż. Jan Bursa z biura projektowego MDS Projekt z miasta Vysoké Mýto koło Pardubic.

Twoja reakcja na artykuł?

19
70%
Cieszy
1
4%
Hahaha
3
11%
Nudzi
3
11%
Smuci
1
4%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group