Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13109
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Skarby pod kluczem

Środa, 22 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 22 marca 2006, 19:15
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Skarby pod kluczem
Fot. rylit
Muzeum zamiast wyższej uczelni – to pomysł Stowarzyszenia Miłośników Cieplic na zagospodarowanie pałacu Schaffgotschów przy Placu Piastowskim. Pracownicy naukowi ani myślą się przeprowadzać.

– Ten budynek nie powinien służyć uczelni. Jest wiele innych obiektów, które można na ten cel przeznaczyć. Nie mamy nic przeciwko politechnice, ale pałac Schaffgotschów powinien być udostępniony turystom. Jest tam piękna, barokowa sala balowa, którą przeciętny gość w zdroju można zobaczyć tylko na zdjęciach i antyczne meble – mówi Małgorzata Turowska, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia.

Jednak filia Politechniki Wrocławskiej, która znajduje się w pałacu Schaffgotschów przy Placu Piastowskim w Cieplicach, nie zamierza przenieść się do campusu akademickiego przy ulicy Podchorążych w Jeleniej Górze.
– Takie było założenie po likwidacji jeleniogórskiego Centrum Szkolenia Radioelektronicznego. Jego obiekty służą Kolegium Karkonoskiemu – przypominają ciepliczanie. Przeprowadzka politechniki być może przyspieszyłaby otwarcie w campusie Uniwersytetu Karkonoskiego, o którym rektorzy trzech jeleniogórskich uczelni mówili trzy lata temu.

Politechnika Wrocławska nie chce przeprowadzki z zabytkowego pałacu w Cieplicach, ponieważ obiekt jest własnością uczelni. Władze nie widzą powodów, aby uczelnia miała pałac opuścić.
– Studenci ożywiają uzdrowiskową część miasta i dają zarobić handlowcom i ludziom, którzy wynajmują im kwatery. Po odejściu części słuchaczy Kolegium Karkonoskiego do Jeleniej Góry, to znacząca liczba: w filii PW studiuje ponad tysiąc osób – usłyszeliśmy w dziekanacie.

Stowarzyszenie Miłośników Cieplic nie ustępuje i wciąż postuluje zmianę zagospodarowania dawnej siedziby rodu właścicieli okolicznych ziem. Są pomysły, aby do pałacu przenieść przechowywane w magazynach zbiory Muzeum Przyrodniczego i Karkonoskiego.
Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania, w placówkach nie ma miejsca, aby pokazać wiele cennych eksponatów, które przechowywane są w magazynach. Cieplicki pałac byłby idealnym miejscem dla takiej ekspozycji.

Po 1945 roku w pałacu był przez jakiś czas ośrodek wypoczynkowy dla urzędników Rady Państwa, a potem – wydziały Urzędu Miejskiego Cieplic Śląskich Zdroju oraz szkoła harcerska. Po wcieleniu uzdrowiska w granice administracyjne Jeleniej Góry, zabytek przejęła Politechnika Wrocławska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
777
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group