Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 3112
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Skarby naszej ziemi na cały kraj

Piątek, 22 stycznia 2010, 9:30
Aktualizacja: 9:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Skarby naszej ziemi na cały kraj
Fot. TEJO
Polska pozna archeologiczne (i nie tylko) sekrety Ziemi Jeleniogórskiej dzięki najnowszemu wydaniu „Z otchłani wieków”. Czasopismo, które ukazuje się od 1926 roku, jest w najnowszym numerze w całości poświęcone stolicy Karkonoszy i jej okolicom. Niebawem będzie dostępne w sprzedaży.

- To precedens na skalę całego kraju. Nie było bowiem do tej pory takiej publikacji monograficznej i dwujęzycznej (polsko-niemieckiej) poświęconej naszemu miastu – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego, który współpracował przy opracowaniu numeru 1 – 4 64. rocznika „Z otchłani wieków – Archeologia Ziemi Jelenogórskiej. Także ST. Firsztowi udało się pomóc w zdobyciu środków na sfinansowanie tego wydania.

Jest ono niezwykłe: na papierze kredowym, z mnóstwem ilustracji i ciekawych wiadomości. Wprawdzie merytorycznie rzecz skierowana jest do zainteresowanych archeologią, jednak – napisane przystępnym językiem artykuły – zaciekawią każdego miłośnika Ziemi Jeleniogórskiej.

Znajdziemy wśród tekstów opracowania tyczące piwnic dawnych kamienic przy ulicy Jasnej, na których obecnie powstaje Pasaż Grodzki. Wrócimy pamięcią do eksploracji pomieszczeń piwnicznych przy ul. Kopernika, na których wyrosła kamienica mieszkalno-usługowa. Zbadamy piwnice ratusza i poznamy historię wykopalisk przed 1945 rokiem aż do czasów współczesnych. Czytelnik wybierze się także na „wycieczkę” po regionie, gdzie opisywane są archeologiczne ciekawostki.

„Z otchłani wieków” trafi do punktów sprzedaży na początku lutego – zapowiada Stanisław Firszt. Lektura dla pasjonatów lokalnej historii i regionalistów obowiązkowa. Dodatkowym smaczkiem jest kilka satyrycznych rysunków kreską… dyrektora Muzeum Przyrodniczego. Okazuje się bowiem, że pan Stanisław sprawdził się nie tylko w roli archeologa, lecz także satyryka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1171
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group