Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 7859
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Komarno: "Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wtorek, 15 września 2020, 6:02
Autor: WAC
Komarno: "Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty
Fot. MT
Spore wydarzenie szykuje się z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Wiele wskazuje, że już za kilka tygodni uda się wydobyć maszynę poligraficzną wraz z osprzętem, która w czasie stanu wojennego na skutek nieszczęśliwego zdarzenia utknęła w konstrukcji dachu kościoła w Komarnie.

Kilka dni temu w Komarnie gościli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wraz z ekipą jednej z telewizji. Za pomocą specjalistycznego sprzętu udało im się zlokalizować dokładne miejsce gdzie w konstrukcji świątyni od prawie 40 lat tkwi powielacz, farby drukarskie i podziemne ulotki. Jak mówi przewodniczący regionu jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” Franciszek Kopeć - pozwoli to podjąć próbę wydobycia unikatowego sprzętu.

Kościół w Komarnie na początku lat 80 – tych znajdował się w ruinie – opowiada F. Kopeć. - Ówcześni działacze naszego związku, którzy w stanie wojennym zajmowali się drukowaniem nielegalnej „bibuły”, za zgodą proboszcza parafii w Komarnie wykorzystywali budowlę jako miejsce ukrycia maszyny drukarskiej. Po zakończonej pracy była ona spuszczana w worku na linie i umieszczana w specjalnym schowku. Niestety za którymś razem lina się zerwała i powielacz wraz z osprzętem na prawie 40 lat utknął w konstrukcji kościoła.

Wydobycie historycznego powielacza ma być ważnym akcentem obchodzonej w tym roku 40. rocznicy założenia NSZZ „Solidarność”. Nie wiadomo, w jakim stanie znajduje się maszyna drukarska, gdyż worek w którym się znajduje został naruszony zębem czasu. Związkowcy czekają teraz na oględziny dekarskie, które mają określić w jaki sposób najprościej przeprowadzić operację wydobycia powielacza. W przypadku, gdyby przy okazji konieczne było rozebranie części poszycia dachowego wymagana do tego byłaby zgoda konserwatora zabytków.

Twoja reakcja na artykuł?

62
60%
Cieszy
23
22%
Hahaha
4
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
1%
Złości
13
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (84)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
695
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group