Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5147
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: SIW i czeskie klimaty

Niedziela, 7 lipca 2019, 15:02
Aktualizacja: Wtorek, 9 lipca 2019, 10:42
Autor: KSON
Jelenia Góra: SIW i czeskie klimaty
Fot. KSON
Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku zorganizowało wycieczkę do Czech dla ponad 40 osób w ramach turystycznego lata. Wyprawa miała wiele aspektów poznawczych.

W drodze przewodnik pan Mirosław przypominał mieszkańcom Jeleniej Góry i powiatu historię położonych na trasie obiektów i ubarwiał podróż anegdotami.

Pierwszym etapem wycieczki był – mówi Alicja Dębska-Osińska (SIW) - neogotycki Zamek Sy-chrov położony w północno - zachodniej część Czech, niedaleko wsi Sychrov, w kraju libereckim - 21 kilometrów od Liberca w regionie Czeski Raj. Rezydencja ta często jest porównywana do zam-ków nad Loarą. Znajdują się tam największe zbiory francuskiego malarstwa portretowego, kolekcja broni oraz sala pamięci A. Dvořaka. Podziwialiśmy także rozległy angielski park zakowy, bardzo pięknie utrzymany i cieszący oko drobnymi budowlami ogrodowymi i rzadkimi roślinami drzewia-stymi. W zamku ciągle trwają prace renowacyjne z funduszy Czech i Unii Europejskiej, o czym świadczą umieszczone w wielu miejscach tablice.

Następnym etapem podróży była Mlada Bolesłav z Fabryką Skody. W Mladej Boleslav znajduje się muzeum motoryzacyjne ukazujące historię Skoda Auto oraz Laurin& Klement. W muzeum oglądaliśmy modele samochodów, jak Skoda 420 Popular, Skoda 1201, Skoda Octavia, Skoda 1203, Skoda 1000 MB, Skoda Favorit, Felicja, Fabia, Rapid i inne oraz pierwsze rowery z napędem motorowym, a także silniki lotnicze. Atrakcyjna nowoczesna forma prezentacji oraz klarowna struktura wystawy odzwierciedlają podstawowe wartości światowej dzisiaj, marki Skoda.

Następnym etapem było zwiedzanie hal montażowych fabryki aut Skoda w Mlada Boleslav. Drogę przez fabrykę musieliśmy odbywać w obowiązkowych, odblaskowych kamizelkach. Po ogromnym terenie fabryki poruszaliśmy się razem z przemiłymi przewodniczkami. W czasie zwiedzania trwała produkcja.

W momencie przekroczenia bramy fabryki byliśmy zaskoczeni jej wielkością (małe miasto).
Zakład zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników, głównie mieszkańców 45-tysięcznego miasta Mlada Bolesław i równolegle produkuje kilka modeli samochodów oraz nowoczesne silniki. Mogliśmy zapoznać się z poszczególnymi fazami produkcji samochodów, gdzie w doskonałej harmonii pracują obok siebie ludzie i roboty. Widzieliśmy, jak na dłoni, całą linię montażową. Podziwialiśmy ład i organizację na stanowiskach pracy i w pomieszczeniach socjalnych. Przewodniczka odpowiadała na nasze pytania dotyczące płac, narodowości pracowników (pracują Czesi, Polacy, Rumuni, Ukraińcy i inne nacje), zmianowości w zakładzie, ilości produkowanych samochodów w czasie dniówki (400 samochodów), produkcji rocznej i sprzedaży w tym zakładzie oraz na całym świecie. Zakład produkuje pojazdy pod zamówienie, nie posiada magazynów - „ gotowe” pojazdy oczekują na odbiór na parkingach (5 tysięcy miejsc).

Kolejnym etapem wycieczki był browar Pivovar Svijany. To jeden z najstarszych browarów w Czechach, znany z produkcji niepasteryzowanego i nie polepszanego chemicznie piwa, wielokrotnie nagradzany. Odbiorcy tego piwa to głównie Czesi, ale również zagranica - np. Niemcy.

Po obejrzeniu browaru mieliśmy okazję poznać smak tego wyrobu. Zachwyceni byliśmy rozmiarem zakładu, jego historią i poszczególnymi etapami produkcji.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
513
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię suschi, ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Pałac w Bukowcu pięknieje
 
Aktualności
Święto Karkonoskiego Parku Narodowego
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group