Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 5995
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Siódmy zmysł integracji

Środa, 18 listopada 2009, 9:33
Aktualizacja: 9:34
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Siódmy zmysł integracji
Fot. Angela
Czym jest integracja, jak wygląda jej realizacja i jak wyglądać powinna mówili wczoraj podczas pedagogicznej debaty uczestnicy spotkania, jakie zorganizowała w auli Kolegium Karkonoskiego Izabela Formalik. Debata przybrała niecodzienny przebieg. Udział w niej wzięli przedstawiciele miasta, studenci, dyrektorzy szkół, i uczniowie, również niepełnosprawni.

Konferencja miała być swoistym spotkaniem osób w pełni sprawnych i niepełnosprawnych. Wspólnie dyskutowano na temat integracji, wymieniano się doświadczeniami, mówiono o radościach życia i jego bolączkach. Wszystkie te informacje były przekazywane w wyjątkowy sposób.

Pomysł na zorganizowanie takiej debaty nasunęło samo życie. – Często zdarzało mi się bywać na konferencjach poświęconych niepełnosprawności, gdzie nie było na nich osób niepełnosprawnych, mówiło się o dzieciach niepełnosprawnych, a nie było tam właśnie tych dzieci – mówi organizatorka.

Stąd też zaproszono niepełnosprawnych, w tym dzieci. – Chcieliśmy usłyszeć, co sądzą na temat integracji, co chcą powiedzieć osobom pełnosprawnym. Jest to osobiste spotkanie z naszymi niepełnosprawnymi absolwentami, dziećmi z jeleniogórskich szkół. Zaprosiliśmy też ludzi, którzy z nami współpracują, pojawili się m.in. Robert Martyniak, Ewa Kasińska z wydziału urzędu miasta, dyrektorzy szkół, osoby niepełnosprawne z domu pomocy społecznej, przedstawicieli władz miasta i inni – dodaje Izabela Formalik, wykładowca Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze i organizator pedagogicznej debaty.

Zmysł integracji to intuicja, zdobyta wiedza i doświadczenie, które mogą być wykorzystane do lepszej komunikacji, to nie tylko puste słowa, ale przede wszystkim szczere czyny, to pomoc nie dla interesu, ale z potrzeby serca. Integracja to siódmy zmysł – oto wnioski z debaty.

Debata była podzielona na dwie części. W pierwszej z nich dzieci z integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 8 odpowiadały na pytania co to jest integracja, jak należy się integrować, kim jest człowiek niepełnosprawny, dlaczego warto pomagać. Następnie zagrały w zespole integracyjnym na instrumentach Orffa.

Agnieszka Nasiłowska, absolwentka KK mówiła o tym, jak to jest być dzieckiem niesłyszących rodziców, o byciu między dwoma światami, ciszy i dźwięków. Pojawiła się też złota rybka, która wysłuchiwała życzeń dzieci, które prosiły o to by świat był lepiej zintegrowany.

W drugiej części mówiono o życiu rodzinnym, odpowiadając na pytania: czy osoba niepełnosprawna może założyć rodzinę, czy może mieć dziecko, czy osobom niepełnosprawnym łatwo jest znaleźć pracę, czy można integrować się przez kulturę? Dla uczestników debaty wystąpił też zespół teatralny z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, który wystawił przedstawienie pt. „Ekspresja”. Pojawiła się też historia człowieka ze stwardnieniem rozsianym, którą opowiedziała autorka książki „Szczęście we mnie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group