Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 3007
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Single track” nie dla Jeleniej Góry?

Czwartek, 17 sierpnia 2017, 13:44
Aktualizacja: Piątek, 18 sierpnia 2017, 6:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: „Single track” nie dla Jeleniej Góry?
Trasa "Single track" w Górach Izerskich
Fot. singletrack.pl
Od dłuższego czasu trwały przymiarki do budowy „single tracka”, czyli trasy jednokierunkowej dla rowerzystów, która miała mieć długość ok. 72 kilometrów i przebiegać przez tereny Jeleniej Góry, Podgórzyna i Piechowic – w tym Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak się okazuje, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy ocenie wniosków wybrał ofertę w Górach Kaczawskich.

Niezwykle popularne trasy w Górach Izerskich (w Świeradowie Zdroju i czeskim Nowym Mieście) miały mieć konkurencję poprzez jeszcze dłuższą i atrakcyjniejszą trasę na terenie Jeleniej Góry i okolic, ale do pełni szczęścia brakowało decyzji o dofinansowaniu ze środków unijnych. Było porozumienie z KPN oraz Gminami Piechowice i Podgórzyn, ale jak donosi portal zlotoryjska.pl, to opcja budowy raju dla rowerzystów w Górach Kaczawskich, jako jedyna znalazła uznanie w oczach wojewódzkich urzędników.

Na terenie trzech gmin naszego powiatu powstanie blisko 65 km leśnych ścieżek rowerowych (łącznie z drogami dojazdowymi), które wybudują samorządy i leśnicy przy wsparciu funduszy unijnych. Gmina Świerzawa stworzy "single track" przy górze Zawada w pobliżu Gozdna, miasto Wojcieszów – wokół góry Dłużek, gmina Pielgrzymka – spod Ostrzycy do Czapli i z powrotem, a złotoryjskie nadleśnictwo – jedną ścieżkę na Okole, a drugą w okolicach Rzeszówka. Ta ostatnia połączy się z trekiem wokół Zawady – czytamy w Gazecie Złotoryjskiej. Projekt o wartości 4 570 547,10 zł uzyskał dofinansowanie w wysokości 85 proc., a budowa ma się rozpocząć jesienią tego roku. Poza ścieżkami i wieżami widokowymi w ramach projektu powstaną też 2 infokioski (pod Zawadą i Ostrzycą), a w Pielgrzymce stworzona będzie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów (stojaki, terminale, punkty serwisowe). Dodatkowo przewidziane są wydawnictwa promocyjne, mapy, jest też pomysł na aplikację telefoniczną.

Co w takim razie z projektem w Kotlinie Jeleniogórskiej? Jak przekonuje Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – mamy jeszcze szansę. - Pula, która była w tym priorytecie została całkowicie wyczerpana, w związku z tym złożyliśmy wniosek jako ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej, żeby przesunąć te środki na bioróżnorodność, gdzie są jeszcze niewykorzystane środki. Wymagało to zgody Komisji Europejskiej i taka zgoda została wyrażona. Zatem pieniądze te prawdopodobnie zostaną przesunięte we wrześniu i wszystkie projekty przejdą, a są tam jeszcze: pumptrack, ścieżki rowerowe wzdłuż ulicy Łomnickiej i promenada Jagniątkowa – powiedział Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group