Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 8103
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Single track” nie dla Jeleniej Góry?

Czwartek, 17 sierpnia 2017, 13:44
Aktualizacja: Piątek, 18 sierpnia 2017, 6:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: „Single track” nie dla Jeleniej Góry?
Trasa "Single track" w Górach Izerskich
Fot. singletrack.pl
Od dłuższego czasu trwały przymiarki do budowy „single tracka”, czyli trasy jednokierunkowej dla rowerzystów, która miała mieć długość ok. 72 kilometrów i przebiegać przez tereny Jeleniej Góry, Podgórzyna i Piechowic – w tym Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak się okazuje, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy ocenie wniosków wybrał ofertę w Górach Kaczawskich.

Niezwykle popularne trasy w Górach Izerskich (w Świeradowie Zdroju i czeskim Nowym Mieście) miały mieć konkurencję poprzez jeszcze dłuższą i atrakcyjniejszą trasę na terenie Jeleniej Góry i okolic, ale do pełni szczęścia brakowało decyzji o dofinansowaniu ze środków unijnych. Było porozumienie z KPN oraz Gminami Piechowice i Podgórzyn, ale jak donosi portal zlotoryjska.pl, to opcja budowy raju dla rowerzystów w Górach Kaczawskich, jako jedyna znalazła uznanie w oczach wojewódzkich urzędników.

Na terenie trzech gmin naszego powiatu powstanie blisko 65 km leśnych ścieżek rowerowych (łącznie z drogami dojazdowymi), które wybudują samorządy i leśnicy przy wsparciu funduszy unijnych. Gmina Świerzawa stworzy "single track" przy górze Zawada w pobliżu Gozdna, miasto Wojcieszów – wokół góry Dłużek, gmina Pielgrzymka – spod Ostrzycy do Czapli i z powrotem, a złotoryjskie nadleśnictwo – jedną ścieżkę na Okole, a drugą w okolicach Rzeszówka. Ta ostatnia połączy się z trekiem wokół Zawady – czytamy w Gazecie Złotoryjskiej. Projekt o wartości 4 570 547,10 zł uzyskał dofinansowanie w wysokości 85 proc., a budowa ma się rozpocząć jesienią tego roku. Poza ścieżkami i wieżami widokowymi w ramach projektu powstaną też 2 infokioski (pod Zawadą i Ostrzycą), a w Pielgrzymce stworzona będzie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów (stojaki, terminale, punkty serwisowe). Dodatkowo przewidziane są wydawnictwa promocyjne, mapy, jest też pomysł na aplikację telefoniczną.

Co w takim razie z projektem w Kotlinie Jeleniogórskiej? Jak przekonuje Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – mamy jeszcze szansę. - Pula, która była w tym priorytecie została całkowicie wyczerpana, w związku z tym złożyliśmy wniosek jako ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej, żeby przesunąć te środki na bioróżnorodność, gdzie są jeszcze niewykorzystane środki. Wymagało to zgody Komisji Europejskiej i taka zgoda została wyrażona. Zatem pieniądze te prawdopodobnie zostaną przesunięte we wrześniu i wszystkie projekty przejdą, a są tam jeszcze: pumptrack, ścieżki rowerowe wzdłuż ulicy Łomnickiej i promenada Jagniątkowa – powiedział Jerzy Łużniak.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
417
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group