Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7833
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca

Środa, 6 stycznia 2021, 13:08
Autor: Silesia Sonans
Jelenia Góra: Silesia Sonans poleca
Fot. Silesia Sonans
Kto z nas nie miał choć raz ochoty, by dla odmiany wyłączyć telewizor, zamknąć Facebooka i puścić sobie muzykę klasyczną, by złapać oddech, znaleźć spokój i spróbować zdystansować się od ciągłych przepychanek ludzi, którzy używają wszelkich sposobów, by zwrócić na siebie naszą uwagę i wzbudzić nasze emocje?

Gdy sięgamy do internetu, różne kanały sugerują nam nieznane tytuły, nieznanych wykonawców. Może się wydarzyć, podobnie gdy za granicą w restauracji wybieramy coś z obcojęzycznego menu, że dostaniemy nie to, na co mieliśmy ochotę.

Na festiwalu Silesia Sonans żywimy się muzyką klasyczną i stwierdziliśmy, że będziemy tutaj Państwu polecać pozycje menu, które nas zachwyciły. Nie będą to jednak lekcje, nie będziemy karmić się datami, numerami, szczegółami historycznymi. Będziemy serwować wybrane danie tygodnia, a z tych dań stworzymy playlistę do słuchania dla przyjemności, dla złapania dystansu, czy odepchnięcia od siebie agresji, i politycznej, i tej społecznej.

Tym razem serwujemy arię z motetu "Filiae maestae Jerusalem" A. Vivaldiego:

&list=PL_MiCZCpLvr5Je40IWstfpvDpvuwioXVN

Antonio Vivaldi to włoski kompozytor i skrzypek czasu baroku. Zapewne kojarzą Państwo jego Cztery Pory Roku. Jeśli mają Państwo ochotę przypomnieć sobie ten utwór, polecamy wykonanie zespołu Il Giardino Armonico (wystarczy wpisać w Youtube hasło "Le Quattro Stagioni Il Giardino Armonico").

Dla ciekawych: motet to forma muzyczna, najczęściej wokalna lub wokalno-instrumentalna, powstała w średniowieczu, najczęściej oparta na tekstach sakralnych, tak jak nasz dzisiejszy przykład. Jeśli chodzi o nazwę, jest kilka teorii, co do źródła: łacińskie słowo "motus" czyli ruch, albo francuskie "mot" oznaczające słowo.

Twoja reakcja na artykuł?

12
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group