Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9700
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Siła i kruchość...

Niedziela, 8 marca 2020, 8:13
Aktualizacja: Wtorek, 10 marca 2020, 6:33
Autor: WAC
Mysłakowice: Siła i kruchość...
Fot. GOK
W ostatni piątek (6.03) z okazji Dnia Kobiet Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach przygotował wernisaż wystawy pt. „Siła i kruchość – kobiety w malarstwie Małgorzaty Pernak De Gast i hafcie Krzysztofy Kaczorowskiej.

Wystawa w galerii GOK prezentuje postać kobiety w różnych odsłonach i o różnych twarzach - blondynki, brunetki, znanej gwiazdy jak i nieznanej nikomu postaci, kobiety smutnej i zmartwionej, a także kobiety usatysfakcjonowanej i szczęśliwej.

Obszar poszukiwań malarskich Małgorzaty Pernak de Gast obejmuje obserwacje życia codziennego ludzi. Jej ulubione tematy to portrety ludzi, kobiet z okresu Art.-Deko czy żołnierzy z okresu Napoleona. Widziana rzeczywistość jest pretekstem do przejścia w świat fantazji, gdzie proste wartości splatają się z odwiecznymi pragnieniami i doznaniami. Ten świat, pełen barwnych, fantastycznych postaci stanowi źródło inspiracji pozwalając na nieograniczoną swobodę wypowiedzi.

Przy zastosowaniu dość rzadkiej techniki witrażowej, autorka charakteryzuje postaci poprzez kolory kontrastowe i czyste barwy, ale barwy nierzeczywiste. Jakby spoglądała na człowieka przez szkiełko, lub aparaturę medyczną. W barwach kryją się emocje, nastroje. Dominuje smutek, samotność, zaduma i oczekiwanie miłości.

Małgorzata De Gast jest lekarzem. Ukończyła studia medyczne w Warszawie, a specjalizację i pracę doktorską na Uniwersytecie Erasmus w Rotterdamie w Holandii. Została dyrektorem Kliniki Leczenia Bólu w Delft. Jednocześnie wykładała na różnych uniwersytetach na całym świecie, m.in. w Australii, USA, Japonii, Izraelu i prawie we wszystkich krajach europejskich. Była również założycielką Światowego Towarzystwa Lekarzy Leczących Ból (WSPC).

Gdy mieszkała w Holandii, rozwinęła swoje pasje malarskie pod kierownictwem Gonny Stuut-Cohen. Następnie kontynuowała je w Polsce pod okiem jej ulubionej Urszuli Pawłowskiej. Miała liczne wystawy - jej obrazy wiszą w: Kanadzie, Izraelu, Włoszech, Francji, Belgii, Austrii, Holandii, w Niemczech, na Ukrainie i w Polsce.

Krzysztofa Kaczorowska pochodzi spod Lwowa, a w wyniku zawieruchy wojennej los rzucił ją do Kowar. Haftem zainteresowała ją babcia, kiedy pani Krzysztofa była małą dziewczynką, ale talent ujawnił się dopiero w dorosłym życiu.

Prezentowała swoje prace na licznych wystawach w: Krakowie, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kowarach. Jest wieloletnią działaczką Stowarzyszenia Miłośników Kowar oraz prezesem i założycielem Stowarzyszenia Artystów i Twórców w Kowarach.

Tematem prac są motywy zaczerpnięte z różnych źródeł. Niektóre dzieła tworzy na specjalne zamówienie. Fanem jej twórczości był Jerzy Szmajdziński, dla którego wykonała obraz galopujących po wodzie koni. Często zamówienia pochodzą od księży i z kościołów, dla których wykonuje komże, serwety, alby. Jej prace zdobią m.in. Bazylikę  w Krzeszowie, dla której wykonała obrus do głównego ołtarza i obrusy pod świeczniki. Największą jej rozmiarowo pracą jest motyw z obrazu Michała Anioła „Stworzenie Świata” (50 x 115 cm), jego wykonanie trwało około roku.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group