Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7129
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sienkiewiczowski sukces licealistek z „Żeroma”

Poniedziałek, 24 października 2016, 7:54
Aktualizacja: Wtorek, 25 października 2016, 7:51
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Sienkiewiczowski sukces licealistek z „Żeroma”
Fot. Robert Czepielewski
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę śmierci i 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji odbywa się wiele imprez. Jedną z nich był Konkurs Sienkiewiczowski, zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, do którego przystąpiły dwie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze: Oliwia Majchrowska i Ewa Tucholska.

Uczestnictwo w konkursie okazało się wielkim sukcesem, gdyż Oliwia Majchrowska została laureatką konkursu, natomiast Ewa Tucholska zakwalifikowała się do centralnego konkursu.

Żeby zakwalifikować się do konkursu trzeba było napisać pracę na jeden z dziesięciu tematów dotyczących życia i twórczości pisarza. Ewa Tucholska i Oliwia Majchrowska wybrały ten sam temat czyli: „Biografia Henryka Sienkiewicza i wielka przygoda Polaka i Europejczyka”. Jak przyznaje Ewa, impulsem do przystąpienia do konkursu jest jej pasja poznawania historii sławnych pisarzy, a sympatia do twórczości Henryka Sienkiewicza sprawiła, że z podjęciem decyzja o przystąpieniu nie miała problemów. Ewa Tucholska przyznaje też, że dopiero przygotowując się do zawodów dowiedziała się jak ważną kobietą dla Sienkiewicza była Helena Modrzejewska.

Laureatka Konkursu Oliwia Majchrowska, dzięki uczestnictwu w wydarzeniu poznała inne, mniej znane oblicze Henryka Sienkiewicza. - W szkole przedstawia się go jako autora powieści historycznych, ale tak naprawdę Sienkiewicz spełniał się na wielu płaszczyznach. Pisał nowele, fantastyczne reportaże z podróży, w których spędził 17 lat swojego życia - powiedziała Oliwia

Zapytana co czuje po osiągnięciu tak dużego sukcesu odpowiedziała: -Satysfakcję, że trud włożony w tą pracę został doceniony.

Swojej radości nie ukrywali opiekunowie uczennic Katarzyna Dobrzańska i Jan Owczarek. - To jest wielka sprawa - mówi Jan Owczarek nauczyciel j. polskiego Ewy Tucholskiej. - Szczególnie, gdy uczeń bierze udział w tak ważnym wydarzeniu i udaje mu się dotrzeć do szczebla centralnego. Musimy pamiętać, że OLiJP jest najważniejszym konkursem organizowanym w kraju, jeśli chodzi o przedmiot języka polskiego – dodał.

Równie z wielkimi emocjami o wydarzeniu i sukcesie uczennic mówi Katarzyna Dobrzańska, opiekunka i nauczycielka j. polskiego Oliwii Majchrowskiej. - Jestem bardzo dumna z dziewczyn, a szczególnie z Oliwii, która włożyła ogromny wysiłek w ten konkurs, poświęciła sporą część wakacji i wykazała się ogromną determinacją. To była też wielka przygoda dla mnie, kiedy mogłam obserwować jak Oliwia odkrywa polskiego pisarza, gdyż Sienkiewicz, którego poznajemy w szkole to zaledwie rąbek tajemnicy, którą nam noblista pokazuje.

W nagrodę Oliwia Majchrowska wyjedzie w podróż do Rzymu, gdzie w Wiecznym Mieście będzie podążać śladami Henryka Sienkiewicza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group