Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 7700
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Siatki pod Śnieżką

Czwartek, 10 czerwca 2021, 7:02
Autor: WAC
Karkonosze: Siatki pod Śnieżką
Fot. KPN
W najbliższy piątek (11.06) pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego wraz z przyrodnikami ze swojego czeskiego odpowiednika będą montować na Śnieżce i na Równi pod Śnieżką siatki chroniące górskie, unikalne murawy przed niszczeniem przez turystów.

Siatki pojawiły się w okolicy Śnieżki już w ubiegłym roku. Montowanie ich wywoływało wiele niekoniecznie pozytywnych komentarzy, jednak jak argumentują przyrodnicy z KPN - jest to jedyny skuteczny sposób ochrony tego unikalnego ekosystemu. Dziennie w sezonie letnim Śnieżkę odwiedza 8-9 tys. turystów pieszych. Koleją wjechać może tam kolejnych 2,4 tys. Wśród nich jest wielu takich, którzy traktują karkonoskie łąki jako miejsce do siedzenia czy wręcz opalania się na kocach.

Siatka działa lepiej niż wszelkie prośby - argumentują przyrodnicy z KPN. - Nie jest szczególnie urokliwa i nie cieszymy się z konieczności jej montowania, ale wspólnie z czeskim KRNAP będziemy grodzić wysokogórskie murawy acidofilne na Śnieżce i na Równi pod Śnieżką. Chronimy je w ten sposób, gdyż są szczególnym siedliskiem w skali Karkonoszy, a nawet całych Sudetów. Występują jedynie w rejonie Śnieżki i Śnieżnych Kotłów. Tworzą je gatunki roślin, które są w stanie przetrwać niskie temperatury i silne wiatry jakie towarzyszą tym partiom gór. Z nimi są też związane gatunki ptaków, które świetnie czują się w takim klimacie.

Twoja reakcja na artykuł?

70
73%
Cieszy
7
7%
Hahaha
1
1%
Nudzi
9
9%
Smuci
5
5%
Złości
4
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1032
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group