Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8052
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sesja czynszowa odwołana z przyczyn formalnych

Piątek, 20 grudnia 2013, 10:15
Aktualizacja: Sobota, 21 grudnia 2013, 23:26
Autor: Angela
Jelenia Góra: Sesja czynszowa odwołana z przyczyn formalnych
Fot. Angela
Radni – wnioskodawcy nie dołączyli wniosku z podpisami do projektu uchwały dotyczącej obniżenia progów przyznawanych ulg i zniżek w opłatach za mieszkania komunalne w Jeleniej Górze. Dlatego dzisiaj (20.12) po wniosku formalnym radnego Janusza Grodzińskiego, sesję zamknięto. Co ciekawe, 10. radnych było „za” w tym troje wnioskodawców (A. Ragiel i G. Pawlukiewicz – Rehlis, B. Kotowski). Przeciwni byli radni SLD, a PiS i jeden z wnioskodawców (Janusz Wojtas) wstrzymał się od głosu.

Sesja, która według uzasadnienia projektu uchwały została zwołana po interwencji mieszkańców przeciwnych stawkom bazowym wprowadzonym zarządzeniem prezydenta, miała się rozpocząć o godz. 8.00. Jednak dopiero pół godziny później radni zasiedli za stołem obrad, by już po kilku minutach zakończyć pracę.

Radny Janusz Grodzińki złożył wniosek formalny o zamknięcie sesji. Powód? - Moim zdaniem zostały naruszone przepisy, w tym statut rady miejskiej dotyczący trybu zwołania sesji – mówił radny Janusz Grodziński. – Mamy tu bowiem dualizm. Z jednej strony czytamy, że sesję zwołał przewodniczący rady, a z drugiej, że grupa radnych, która nie została podpisana, więc jest anonimowa. Przypominam, że sesja może być zwołana przez radnych, ale wymagana jest ustawowa ¼ składu rady miejskiej. Projekt uchwały nie ma też opinii skarbnika, komisji finansów, radcy prawnego czyli tzw. metryki – dodał Janusz Grodziński.

Z ostatnimi słowami radnego J. Grodzińskiego nie zgodził się radny Krzysztof Mróz. – Nie jestem prawnikiem, wiec nie odnoszę się do pierwszej części pana wypowiedzi – polemizował z J. Grodzińskim radny PiS. - Grupa radnych nie ma obowiązku robić żadnej metryczki. Trudno żebyśmy chodzili i prosili o opinię skarbnika czy radcę prawnego. Żadne przepisy takiego obowiązku nam nie narzucają – dodał.

Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski próbował wyjaśniać, że taki sposób informowania o zwołaniu sesji jest przyjęty „zwyczajowo”. – W sms-ach i mailach, a także w biurze rady jest wniosek z podpisami radnych, którzy wnioskowali o zwołanie sesji – tłumaczył przewodniczący. Są to: A. Ragiel, G. Pawlukiewicz – Rehlis, L. Wrotniewski B. Kotowksi , P. Miediński, K. Kroczak i J. Wojtas – wymieniał.

W odpowiedzi radny Janusz Grodziński mówił, że uzupełnienie jest spóźnione i złożył wniosek formalny. Przed głosowaniem o opinię poproszono jednak radcę prawnego. - Radni mogą zwracać się o rozważenie pewnych tematów, ale sesje zwołuje przewodniczący rady – mówił mecenas Roman Słomski. – Do projektu uchwały powinien być jednak dołączony wniosek z uzasadnieniem i podpisami. W przypadku kiedy nie ma takich podpisów, nie wiadomo czy wnioskodawcy są na sali i czy jest podstawa do głosowania nad uchwałą. Oczywiście jest wymóg formalny, że o zwołanie sesji może głosować co najmniej ¼ rady. Jeśli chodzi natomiast o kwestię opinii komisji, to w naszej radzie jest taki obyczaj, ale nie ma takiego prawnego wymogu – mówił.

Podczas głosowania 10 radnych było za zamknięciem sesji, ośmioro przeciwko i pięcioro wstrzymało się od głosu. Zdaniem mecenasa R. Słomskiego w przypadku tego konkretnego wniosku formalnego nie musiało być jednak wymaganej bezwzględnej większości głosów (w jeleniogórskiej radzie wynosząca 12). Sesję zamknięto, ale najprawdopodobniej zostanie ona ponownie zwołana jeszcze dzisiaj późnym popołudniem, po sesji budżetowej, która rozpocznie się o godz. 11.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
8
1 Bezpartyjni Samorządowcy
0%
2 Trzecia Droga 2050
0%
3 Nowa Lewica
13%
4 Prawo i Sprawiedliwość
63%
5 Konfederacja
13%
6 Koalicja Obywatelska
0%
7 Polska Jest Jedna
13%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
0%
10 Normalny Kraj
0%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group