Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7089
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sesja czynszowa odwołana z przyczyn formalnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 20 grudnia 2013, 10:15
Aktualizacja: Sobota, 21 grudnia 2013, 23:26
Autor: Angela
Fot. Angela
Radni – wnioskodawcy nie dołączyli wniosku z podpisami do projektu uchwały dotyczącej obniżenia progów przyznawanych ulg i zniżek w opłatach za mieszkania komunalne w Jeleniej Górze. Dlatego dzisiaj (20.12) po wniosku formalnym radnego Janusza Grodzińskiego, sesję zamknięto. Co ciekawe, 10. radnych było „za” w tym troje wnioskodawców (A. Ragiel i G. Pawlukiewicz – Rehlis, B. Kotowski). Przeciwni byli radni SLD, a PiS i jeden z wnioskodawców (Janusz Wojtas) wstrzymał się od głosu.

Sesja, która według uzasadnienia projektu uchwały została zwołana po interwencji mieszkańców przeciwnych stawkom bazowym wprowadzonym zarządzeniem prezydenta, miała się rozpocząć o godz. 8.00. Jednak dopiero pół godziny później radni zasiedli za stołem obrad, by już po kilku minutach zakończyć pracę.

Radny Janusz Grodzińki złożył wniosek formalny o zamknięcie sesji. Powód? - Moim zdaniem zostały naruszone przepisy, w tym statut rady miejskiej dotyczący trybu zwołania sesji – mówił radny Janusz Grodziński. – Mamy tu bowiem dualizm. Z jednej strony czytamy, że sesję zwołał przewodniczący rady, a z drugiej, że grupa radnych, która nie została podpisana, więc jest anonimowa. Przypominam, że sesja może być zwołana przez radnych, ale wymagana jest ustawowa ¼ składu rady miejskiej. Projekt uchwały nie ma też opinii skarbnika, komisji finansów, radcy prawnego czyli tzw. metryki – dodał Janusz Grodziński.

Z ostatnimi słowami radnego J. Grodzińskiego nie zgodził się radny Krzysztof Mróz. – Nie jestem prawnikiem, wiec nie odnoszę się do pierwszej części pana wypowiedzi – polemizował z J. Grodzińskim radny PiS. - Grupa radnych nie ma obowiązku robić żadnej metryczki. Trudno żebyśmy chodzili i prosili o opinię skarbnika czy radcę prawnego. Żadne przepisy takiego obowiązku nam nie narzucają – dodał.

Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski próbował wyjaśniać, że taki sposób informowania o zwołaniu sesji jest przyjęty „zwyczajowo”. – W sms-ach i mailach, a także w biurze rady jest wniosek z podpisami radnych, którzy wnioskowali o zwołanie sesji – tłumaczył przewodniczący. Są to: A. Ragiel, G. Pawlukiewicz – Rehlis, L. Wrotniewski B. Kotowksi , P. Miediński, K. Kroczak i J. Wojtas – wymieniał.

W odpowiedzi radny Janusz Grodziński mówił, że uzupełnienie jest spóźnione i złożył wniosek formalny. Przed głosowaniem o opinię poproszono jednak radcę prawnego. - Radni mogą zwracać się o rozważenie pewnych tematów, ale sesje zwołuje przewodniczący rady – mówił mecenas Roman Słomski. – Do projektu uchwały powinien być jednak dołączony wniosek z uzasadnieniem i podpisami. W przypadku kiedy nie ma takich podpisów, nie wiadomo czy wnioskodawcy są na sali i czy jest podstawa do głosowania nad uchwałą. Oczywiście jest wymóg formalny, że o zwołanie sesji może głosować co najmniej ¼ rady. Jeśli chodzi natomiast o kwestię opinii komisji, to w naszej radzie jest taki obyczaj, ale nie ma takiego prawnego wymogu – mówił.

Podczas głosowania 10 radnych było za zamknięciem sesji, ośmioro przeciwko i pięcioro wstrzymało się od głosu. Zdaniem mecenasa R. Słomskiego w przypadku tego konkretnego wniosku formalnego nie musiało być jednak wymaganej bezwzględnej większości głosów (w jeleniogórskiej radzie wynosząca 12). Sesję zamknięto, ale najprawdopodobniej zostanie ona ponownie zwołana jeszcze dzisiaj późnym popołudniem, po sesji budżetowej, która rozpocznie się o godz. 11.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Olgierd 20-12-2013 10:35
Ha ha ha. Wrotniewski, chłopczyk ze wsi podjeleniogórskiej, nawet sesji nie umie zwołać. :)
~niezależna 20-12-2013 10:37
... proponuje całkowity bojkot obecnych radnych w następnych wyborach, tj. nie głosować w przypadku ponownego kandydowania ...
~Pracownica 20-12-2013 10:57
Panie Wrotniewski dlaczego w JZO (gdzie pan pracuje) nie dostaliśmy premii świątecznej ?zarobki są dziadowskie...
~jeleniogórzak 20-12-2013 10:59
Tak to jest jak kierują Radą ludzie z innych terenów. W Polsce takie numery nie przeszły, w Jeleniej Górze jak najbardziej...
~Młode wilki 20-12-2013 11:25
Ferment w naszym mieście to dzieło Papaja i zamiejscowego Wrotniewskiego. Papaj nie umie współpracować, on umie niszczyć. To taka chłopska natura. W działaniach tej dwójki przebija właśnie takie przaśne cwaniactwo. Moim zdaniem obaj prą do władzy ale brakuje im pieniędzy na kampanię. Umyślili więc sobie, by sfinansować ją kosztem jeleniogórskich podatników. W prosty sposób: mieszkańcy mieszkań komunalnych za obniżone czynsze pójdą głosować na Papaja i Wrotniewskiego a my podatnicy ze swoich podatków będziemy wyrównywali różnicę. Będziemy więc płacić za dobrze i bardzo dobrze sytuowanych mieszkańców mieszkań komunalnych i za tych, co mieszkają samotnie w 100 metrowych mieszkaniach i za kampanię wyborczą Papaja.
Dzidek 20-12-2013 11:44
NAD CZYM TUTAJ "RADZIĆ"? Prezydent miasta w swoim Zarządzeniu (1479) ustalając stawkę czynszu na 8,34 zł i nie czekając z tym na "decyzję" Wojewody" nie wykonał Uchwały RM (403). Uchwała 403 nakazuje podwyżki w wysokości "iluś" procent , a przy Zarządzeniu Zawiły o 8,34 maksymalna podwyżka wynosi ~0,7%. Wiec nie można wykonać Uchwały i wszystko powinno trafić na śmieci. PROBLEM W TYM że i Radni i Prezydent NADAL "nie wiedzą" że złamali prawo miejscowe. To jest naprawdę dziwne.
~do Dzidek 20-12-2013 12:03
To należy prawników obsługujących " Radę " i Urząd wymienić, a nie mieć pretensji do Radnych i Prezydenta.
Dzidek 20-12-2013 12:18
Ale przecież to nie prawnicy uchwalają i kontrolują (stanowi o tym prawo) lecz Radni i Prezydent. Wymienić ich tylko można wyborami (tak tez stanowi prawo).
~ 20-12-2013 12:54
a czy oni musza sie spieszyc ?? Oni nie maja problemow / kasa , wygodna egzystencja ......
~okradli nas 20-12-2013 13:35
Dziś podano podział budżetu województwa na przyszły rok. Większość pieniędzy wojewódzkich idzie na inwestycje we Wrocławiu! Co na to radny wojewódzki Obrębalski? Proszę się wytłumaczyć, dlaczego głosował pan za przyjęciem tego łajdackiego budżetu! Pozostali radni wojewódzcy / Pokój/ też niech się wytłumaczą, jak głosowali podczas uchwalania tego budżetu. My jeleniogórzanie nie powinniśmy biernie przyglądać się jak Wrocław okrada Jelenia Górę. Przy takich okazjach okaże się także jaka jest siła przebicia Papaja i Wrotniewskiego. Czy będą protestować? Wchodźmy na strony Wrocławia w Onecie i protestujmy! Tam już co bardziej aktywni jeleniogórzanie protestują! Skoro mamy polityków do chrzanu musimy wziąć sprawy naszego miasta w nasze ręce!
~ 20-12-2013 16:16
zgadzam sie w pelni z "okradli nas " ! Ludzie nie mozna czekac ,ze ktos (?') o Was pomysli i zdba o wasze zycie ! Musimy sami aktywnie wziac sprawy w nasze rece !!
~ 20-12-2013 16:55
Fotografie tych geb pokazywane na forum publicznym wywoluja niestrawnosc u ludzi. Te same "zapracowane " facjaty o wyszlifowanych rekawach marynarek i niekompetentne rzadzenie to ich sposob na codziennosc. Opasle postury i sposob bycia za nierobstwo sa juz obrzydzajace, ile mozna dreptac w miejscu, a nawet cofac sie wstecz wciskajac ludziom skutki kryzysu na zielonej wyspie (chyba we snie). Ludzie nie kompromitujcie waszych krewnych, podajcie sie do dymisji z honorem jesli taki posiadacie. Narod przez wasze dorabianie sie na stanowiskach zaczyna dostrzegac biede, mimo ze czesc ludzi pracuje (w tym na wasze haracze) a wy co dajecie w zamian ?
~Pozoracja 20-12-2013 17:29
Nie po to podnieśli żeby teraz obniżać. Zobaczycie ,że zrobią wszystko żeby już tak zostało.
~jasnee 20-12-2013 18:01
Dzieki za liste radnych, az sobie wydrukowalem zeby przy nastepnych wyborach wiedziec ktorych nazwisk unikac ...
~Gość 20-12-2013 18:10
zbojkotowac wszystkich radnych ktozy wystartuja w kolejnych wyborach,i nie glosowac na nich>
~Boss 20-12-2013 18:44
Gra toczy się o wysoką stawkę stołki w nowo powstałej spółce do zarządzania termami i stadionem więc kacyki partyjne rozpoczęły rozgrywki taktyczne chyba nie myślicie że chodzi o interes mieszkańców tego miasta
Dzidek 20-12-2013 22:48
Na sąsiednim portalu już jest że Prezydent "sam" czynsz obniża. Podobno o 18:00 zaczęła się sesja w tej sprawie (?)
~portw 23-12-2013 9:19
Czy którykolwiek z radnych wie co znaczy słowo "Honor"?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group