Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4653
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Serge Girard w Szklarskiej Porębie

Wtorek, 20 kwietnia 2010, 13:20
Aktualizacja: Środa, 21 kwietnia 2010, 10:39
Autor: Karolina
Szklarska Poręba: Serge Girard w Szklarskiej Porębie
Fot. Archiwum Stowarzyszenia "Biegiem przez Polskę"
Francuski biegacz Serge Girard, zamierzający pobić rekord świata, pojawił się dzisiaj rano w mieście pod Szrenicą. Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego tuż przed 8.00 rano miał miejsce start kolejnego etapu, w ramach tegorocznej III edycji Biegiem przez Polskę, który jest jednocześnie akcją charytatywną.

Girard przebiegł już wszystkie kontynenty od Paryża po Tokio, poprzez Australię, obie Ameryki i Afrykę. Łącznie pokonał 41,5 tys. km. W tym roku podjął się nowego wyzwania, próbując pobić rekord świata. W ciągu 365 dni Francuz zamierza pokonać 25 tys. km, co jest jednoznaczne z przebiegnięciem 600 maratonów. Dziennie chce pokonać 70 km bez dłuższych przerw i bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

W czasie bicia tego rekordu nie zaplanowano ani jednego dnia wolnego. Start Biegu przez Europę odbył się 17 października 2009 r. z Paryża. Trasa tego biegu obejmuje łącznie 25 państw Unii Europejskiej, w tym także nasz kraj. Dlatego też trzecią edycję charytatywnej akcji sportowej Biegiem przez Polskę zorganizowano jako jeden z etapów bicia rekordu świata przez Serga Girarda. Etap polski liczy 820 km, które zostaną pokonane w ciągu 12 najbliższych dni.

Zgodnie z planem, czyli dzisiaj biegacz przekroczył granicę państwa w Jakuszycach. O godz. 7.45 przy budynku ZSOiMS uroczyście przywitano Francuza oraz pozostałych biegaczy, którzy towarzyszą mu podczas tego etapu. Tuż przed godziną 8.00 wszyscy uczestnicy, wraz z młodzieżą ze Szklarskiej Poręby wyruszyli w dalszą część trasy. Początkowo bieg miał się odbyć w kierunku Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS, ale prace remontowe jezdni zmusiły organizatorów do nagłej zmiany planów.

Spod budynku szkoły bieg ruszył w kierunku ulicy Jeleniogórskiej, dokąd towarzyszyła uczestnikom Biegu przez Polskę grupa uczniów z miasta pod Szrenicą. Stamtąd biegacze z Francuzem na czele pobiegli już dalej sami. Etap polski zakończy się w Sejnach, na dawnym przejściu granicznym z Litwą. Podczas Biegu przez Polskę Girardowi towarzyszą, Jacek Chałupka, Tomasz Pelchen oraz Paulina Asendrych-Chałupka. Wszyscy troje od początku są związani z krajową edycją.

Tegoroczny Bieg przez Polskę został poświęcony zbiórce funduszy dla Angeliki Wąsiewicz. Każda z dotychczasowych edycji stanowiła akcję organizowaną przez stowarzyszenie. Pierwszy bieg odbył się w 2008 r. z Gdańska do Zakopanego. Zbierano wówczas pieniądze na rehabilitację Julii Pańczyszyn, cierpiącej na mózgowe porażenie dziecięce. Rok później odbyła się druga akcja, ze Wschodu na Zachód (Terespol – Zgorzelec). Udało się wówczas pomóc Elizie Zalewskiej, chorej na Zespół Larsena.

Patronem tej ogólnopolskiej imprezy jest m.in. organizator tutejszego Maratonu Karkonoskiego, w którym czestnicy mają do pokonania trasę ze Szrenicy na Śnieżkę i z powrotem. Impreza ta jest bardzo popularna wśród biegaczy i na stałe wpisała się już w krajobraz Karkonoszy. Tegoroczna edycja odbędzie się 7 sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1076
Tak
59%
Nie
34%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group