Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 9215
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Sejmik z apelem do Rady Ministrów

Wtorek, 26 stycznia 2021, 8:43
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Sejmik z apelem do Rady Ministrów
Fot. archiwum
Podczas poniedziałkowej sesji Sejmik Dolnośląski, głosami klubu Bezpartyjnych Samorządowców oraz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej Plus, przyjął przygotowany przez Zarząd Województwa apel do Rady Ministrów, dotyczący konieczności zwiększenia zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027.
Za nami ważna debata o przyszłości Dolnego Śląska. Aby nadal budować jego siłę potrzebujemy silnego wsparcia środkami unijnymi. Wielkość budżetu zaproponowanego dla naszego regionu jest stanowczo za niska i nie odpowiada oczekiwaniom ani potrzebom mieszkańców. Tempo rozwoju, które osiągnęliśmy wymaga stabilizacji, a nie wstrzymywania – powiedział marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. - Od wielu lat skutecznie wykorzystujemy szanse, jakie dają nam środki unijne. Realizujemy wiele niezbędnych dla mieszkańców regionu inwestycji takich jak budowa nowego Szpitala Onkologicznego, czy potężny projekt walki z wykluczeniem komunikacyjnym w ramach którego przejmujemy linie i unowocześniamy tabor kolejowy. Oczekujemy, że ostateczna wysokość budżetu będzie wyższa i odpowiadająca potrzebom rozwojowym naszego regionu – dodaje marszałek Cezary Przybylski.

W głosowaniu "za" przyjęciem projektu apelu głosowali: Marek Obrębalski, Marcin Zawiła, Cezary Przybylski, Wojciech Bochniak, Anna Brok, Stanisław Huskowski, Jacek Iwancz, Stanisław Jurcewicz, Ryszard Lech, Mirosław Lubiński, Marek Łapiński, Marzena Majdzik, Tymoteusz Myrda, Magdalena Piasecka, Aleksander Skorupa, Dariusz Stasiak, Zbigniew Szczygieł, Jadwiga Szeląg, Patryk Wild i Monika Włodarczyk. Przeciwko byli: Teresa Zembik, Marcin Krzyżanowski, Małgorzata Calińska-Mayer, Tytus Czartoryski, Andrzej Jaroch, Piotr Karwan, Andrzej Kredkowski, Anna Michalska, Damian Mrozek, Ewelina Szydłowska-Kędziera. Nie głosował Jerzy Pokój.

Apel Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 25 stycznia 2021 r. w sprawie konieczności zmiany zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027:

Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża głębokie zaniepokojenie niezrozumiałą i niewystarczającą dla Dolnego Śląska propozycją podziału funduszy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. W propozycji budżetu unijnego dla Dolnego Śląska w RPO na lata 2021-2027 przewidziano ok. 4 mld zł (czyli 870 mln euro). W RPO dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020 mieliśmy do dyspozycji kwotę 10 mld zł (czyli ok. 2,2 mld euro). Oznacza to, że w nowym rozdaniu środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027 Dolny Śląsk otrzymałby 6 mld zł mniej.

W naszej ocenie, planowana wysokość puli środków unijnych w RPO dla Dolnego Śląska jest rażąco niska dla regionu oraz jego mieszkańców. Jeśli zostanie zaakceptowana, Województwo Dolnośląskie otrzyma najniższe środki na Regionalny Program Operacyjny 2021-2027 w przeliczeniu na jednego mieszkańca w porównaniu z innymi województwami w Polsce. Planowana kwota będzie też całkowicie nieadekwatna do potrzeb dynamicznie rozwijającego się Dolnego Śląska. Nasz region nie będzie mógł zrealizować wielu projektów inwestycyjnych, które podniosą jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska i nie da się tego zniwelować przez inne źródła finansowania unijnego lub krajowego.

Mając pełną świadomość, że kwota alokacji dla Dolnego Śląska na lata 2021 – 2027 to skutek propozycji UE, apelujemy do Rządu RP o podjęcie działań, których skutkiem stanie się realistyczny, a tym samym możliwy do zaakceptowania przez Dolnoślązaków projekt dolnośląskiego RPO.

Samorząd województwa otrzyma na inwestycje własne wyraźnie mniejszą kwotę na budowę nowych dróg i mostów, na wsparcie przedsiębiorców, na konieczną rewitalizację linii kolejowych w regionie, na budowę oczekiwanych obwodnic miast, przedszkoli i żłobków. W związku z tym zostaną ograniczone możliwości aplikacji o dotacje na projekty realizowane przez dolnośląskie samorządy, także realizowane w formule ZIT. Odbije się to negatywnie na przyszłości ekonomicznej i społecznej Dolnego Śląska. Nie zniwelują tego faktu możliwości aplikowania o dotacje z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który nie będzie programem zarządzanym regionalnie i będzie ograniczony terytorialnie i formalnie, a dotyczyć ma projektów wyrównujących szanse obszarów, gdzie zaprzestano wydobycia węgla. Fundusz ten jest w swoich założeniach oddzielnym wsparciem dedykowanym regionom górniczym.

Dlatego apelujemy do Rady Ministrów o zwiększenie puli środków unijnych na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027 dla Dolnego Śląska. Oczekujemy, że ostateczna wysokość budżetu RPO WD 2021-2027 będzie wyższa, dopasowana do potrzeb rozwojowych naszego województwa i jego mieszkańców i porównywalna z budżetem RPO, którym dysponowaliśmy w minionych 7 latach.

W związku z tym zwracamy się jako Sejmik Województwa Dolnośląskiego z apelem do Rady Ministrów o uwzględnienie potrzeb Województwa Dolnośląskiego w dalszych pracach nad kształtem Umowy Partnerstwa oraz zwiększenia alokacji dla naszego regionu w perspektywie budżetowej na lata 2021 – 2027.

Twoja reakcja na artykuł?

8
42%
Cieszy
9
47%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group