Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3212
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ścisły kryzys

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 31 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 lipca 2007, 8:35
Autor: anzol
Fot. Archiwum
Dramatyczna niechęć absolwentów do studiowania fizyki, chemii i matematyki.

– Zakończyła się rekrutacja podstawowa na dzienne studia licencjackie na Uniwersytecie Wrocławskim. Przyjęto blisko 5 tysięcy z 22 tysięcy kandydatów. Pozostały jednak wolne miejsca na wszystkich kierunkach ścisłych – informuje Małgorzata Porada-Labuda, rzeczniczka UWr.

To właśnie ten uniwersytet najczęściej wybierają jeleniogórzanie. – Co z tego, że się można łatwo dostać, jak równie łatwo można wylecieć? Jestem dobry z fizyki, ale co będę robił potem? Nie wyobrażam sobie, że zostanę nauczycielem – mówi Dawid z Jeleniej Góry.
Na większości innych uczelni przyszli studenci również „bojkotują” tradycyjne nauki ścisłe. Wyjątkiem nie jest nawet informatyka, po której intratna praca wydaje się niemal zagwarantowana.

– Na fizyce są miejsca na wszystkich ośmiu specjalnościach, m.in. na studiach kształcących informatyków (fizyka komputerowa i technologie informatyczne), specjalistów od prognoz finansowych (ekonofizyka) czy nauczycieli matematyki i fizyki. Łącznie jest wolnych ok. 100 miejsc. Na astronomię przyjęto tylko 9 osób, pozostało więc 31 wolnych miejsc. Powtórna rejestracja na Wydziale Fizyki i Astronomii już się rozpoczęła i potrwa do 4 września – wyjaśnia M. Porada-Labuda.

Od środy (1 sierpnia) do 4 września będą trwały nowe zapisy na chemię środowiska (90 miejsc), chemię podstawową (40) i informatykę chemiczną (40).
Matematycy chcą przyjąć jeszcze 60 studentów. Rejestracja chętnych potrwa od 5 sierpnia do 5 września.

Większym powodzeniem cieszą się kierunki, na których przedmioty ścisłe nie są wiodącymi. Na jeleniogórski Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej był nadkomplet chętnych.
Na brak kandydatów nie narzekano także na Politechnice Wrocławskiej, zarówno na wydziale zamiejscowym w Jeleniej Górze, jak i w samym Wrocławiu.

Za to prawdziwy bój o indeksy mają za sobą absolwenci, którzy zdecydowali się na prawo, dziennikarstwo, nauki polityczne – tam na jedno miejsce było kilkunastu chętnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Olo cwaniak 31-07-2007 9:42
banda nieuków !!! nic tylko jakieś pierdzielone filozofie itp dziadostwa, ale żeby ruszyć głową to już nie!!! IDIOKRACJA!!
~DZ 31-07-2007 10:16
"intratna praca" po informatyce? nie w jeleniej górze
~cr@zy 31-07-2007 10:58
Z ta gwarancja pracy po informatyce to sciema – a ze na scisle nikt nie idzie, to fakt – w porownaniu do studiow humanistycznych sa duzo trudniejsze, a pozniej laduje sie w szkole bez perspektyw z pensja 910 na reke...
~heh 31-07-2007 12:11
Po to są nauki ścisłe na uniwerku...jeżeli ktoś naprawdę chce się kształcić w tym kierunku idzie na polibudę i jest wtedy dobrym specjalistą który może starać się o interesującą i dobrze płatną pracę...
~elefan 31-07-2007 12:12
Zacznijmi od tego, że dostać się i może łatwo, ale utrzymać się to już graniczy z cudem. Pomimo, że ludzie mają wiedzę to ich się tępi, zamiast pomagać to od takiego studenta wymaga się odrazu tytułu profesora. Powiedzmy sobie szczerze, że nie wszyscy są matematykami itp. większość z nas to humaniści. Żadna idiokracja, tylko życie.
~informatyk 31-07-2007 14:52
co???? na informatykę są wolne miejsca?? to chyba jakiś błąd! wraz z budownictwem to jeden z bardziej obleganych kierunków na uczelniach technicznych. Z ostatnich obliczeń wynika, ze za kilka lat będzie największe zapotrzebowanie na rynku na takich specjalistów! i tak absolwenci tego kierunku na politechnice wrocławskiej są już na 4 roku studiów zatrudniani do różnorodnych firm.. oczywiście dobrzy studenci a nie jakieś miernoty...
~dr 31-07-2007 15:01
Kryzys minie gdy uczniowie przyłożą się do nauki, a w szczególności do nauki przedmiotów ścisłych. Jak znowu każdy będzie musiał zdać egzamin maturalny z matematyki to może coś się ruszy w tym temacie. Wielu ludzi bez kalkulatora nie potrafi liczyć. Jeśli chodzi o fizykę to większość młodych ludzi nie potrafi wyjaśnić najprostrzych zjawisk zachodzących w przyrodzie. Nie mówiąc już o czytaniu tekstu ze zrozumieniem. Wyniki badań młodzieży wyraźnie pokazują, że wielu z nich nie radzi sobie z logicznym myśleniem. Jedyna rada to brać się do solidnej nauki (ale nie w szkołach sobotnio–niedzielnych co dwa tygodnie).
~ja 31-07-2007 15:03
syn mój od lat żyje chemią , dostał sie na Politechnike. Ale co jest najsmutniejsze ,że kierunek wybierał w oparcju o zapotrzebowanie na specjalistów za granicą. Dlaczego my nie potrafimy utrzymać maszej młodzieży w kraju. Faktycznie niedługo zapanuje u nas idiokracja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group