Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3801
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Piechowice: Ścigali się cukiernicy

Sobota, 10 stycznia 2009, 22:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 stycznia 2009, 19:45
Autor: Mar
Jelenia Góra/Piechowice: Ścigali się cukiernicy
Fot. Mar
Po raz dziewiąty, w piątek i w sobotę odbył się w Piechowicach i Jeleniej Górze Dolnośląski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Młodzi adepci sztuki cukierniczej z całego województwa już wczoraj przystąpili do egzaminu teoretycznego. Po jego zaliczeniu dwunastu uczestników przystąpiło dzisiaj do egzaminu praktycznego.

Eliminacje odbyły się w cukierni państwa Ciepielów w Piechowicach. Uczestnicy mieli do wykonania pięć produktów.
- Każdy zrobił tort, ciastka tortowe, kruche babeczki z owocami, dwie rolady oraz figurki z marcepanowej masy plastycznej – mówi współorganizator turnieju Halina Ciepiela – turniej to doskonały sposób, żeby młodzi ludzie pokazali co potrafią, czego nauczyli się w zakładach w których mają praktyki. W czasie pracy podpatrywali sposoby pracy kolegów, uczyli się nowych rzeczy. Nasz turniej staje się też spotkaniem biznesowym rzemieślników i producentów maszyn oraz półproduktów.

Z Jeleniej Góry w turnieju wzięło udział dwoje uczniów „Handlówki”, ale tylko jedna, Marta Główczyńska przystąpiła do egzaminu praktycznego.
- Już w gimnazjum chciałam zostać cukiernikiem więc ta szkoła była dla mnie oczywista – powiedziała nam – dzisiaj nie poszło mi za dobrze, więc niestety nie spodziewam się zbyt dobrego miejsca. Najtrudniej robiło mi się ciastka deserowe, choć nie są aż takie trudne.

Po południu w jeleniogórskim ratuszu odbyła się oficjalna część turnieju i wręczenie nagród. Nie przybył prezydent Marek Obrębalski, który był patronem turnieju. Pod jego nieobecność honory domu czynił naczelnik wydziału oświaty, Waldemar Woźniak. Współorganizatorami turnieju byli: rzemieślnicy cukiernicy, jeleniogórski Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców i Kuratorium Oświaty. Turniej nie odbyłby się gdyby nie liczni sponsorzy, którzy rozumieją jak ważne są takie imprezy dla rozwoju młodych adeptów sztuki cukierniczej.

- Zwycięzcami tegorocznego turnieju, którzy tym samym będą reprezentować Dolny Śląsk na turnieju ogólnopolskim zostali: pierwsze miejsce Damian Gąsiecki z zespołu szkół zawodowych nr 5 we Wrocławiu, drugie Robert Boborowski z Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie, a trzecie Krzysztof Pawlus też z Dzierżoniowa – mówiła przewodnicząca jury, Barbara Brulińska-Albiniak.

Wszyscy uczestnicy turnieju dostali pamiątkowe dyplomy oraz książki o tematyce cukierniczej, natomiast trzech zwycięzców ufundowany przez sponsorów sprzęt elektroniczny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
386
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group