Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12145
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Samorząd, mieszkańcy i biznesu razem? Karpacz pokaże, że tak

Poniedziałek, 13 maja 2013, 7:38
Aktualizacja: 7:42
Autor: UM Karpacz
Region: Samorząd, mieszkańcy i biznesu razem? Karpacz pokaże, że tak
Fot. UM Karpacz
Najpierw budowa tunelu pod stokiem narciarskim za ok. 18,5 mln zł, teraz plany wykreowania zupełnie nowego centrum miasta wraz z jednym z najdłuższych deptaków spacerowych w górskim kurorcie w Europie – ok. 800 metrów ciągu rekreacyjno–pieszego. Karpacz stawia na współpracę z mieszkańcami i lokalnym biznesem, by do 2023 roku, dzięki środkom własnym, dofinansowaniu z Unii Europejskiej i prywatnym działalnościom, zbudować tętniące życiem miasto turystyczne.

Karpacz jest miastem dopiero od pół wieku. Systematycznie rozbudowywany, wymaga jednak przemodelowania, które rozpoczęto na wielką skalę od przebudowy ul. Parkowej oraz budowy tunelu pod stokiem Kolorowa w maju 2011 roku. Na całym świecie w miastach i miasteczkach stosuje się bowiem rozwiązania urbanistyczne otwierające nowe możliwości dla turystyki.

Tu władze miasta wraz z radą miejską zamierzają osiągnąć podobny efekt. - Otwierając w grudniu 2012 roku tunel o wysokości 4,6 metra, mieszczący także autobusy i ciężarówki zrobiliśmy zaledwie pierwszy krok w długoletnim planie zmiany Karpacza w miasto turystyczne. Dalsze inwestycje, w tym budowa nowego centrum z ponad 800-metrowym deptakiem, nowej sieci wyciągów służących komunikacji do najważniejszych obiektów i terenów rekreacyjnych, mają stworzyć pełną ofertę dla turysty wielodniowego, na którym najbardziej nam zależy - mówi Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. Wyciągi, według założeń, mają być wewnętrzną siatką połączeń, alternatywną wobec stale rozwijanych ciągów pieszych, pomiędzy centrum Karpacza a poszczególnymi atrakcjami turystycznymi.
Jedną z najważniejszych inwestycji prywatnych będzie natomiast modernizacja istniejącego wyciągu krzesełkowego na Kopę - docelowo powstanie tam nowoczesna 4-osobowa kanapa, która zwiększy przepustowość i atrakcyjność bazy narciarskiej (ok. 650 osób/h latem i 1250 osób/h zimą).

Miasto zamierza jeszcze w tym roku w pełni przygotować założenia nowego deptaka. W maju i czerwcu (zakończenie w lipcu) odbywać będą się otwarte warsztaty dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz specjalistów, organizowane wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich, które wyznaczą kierunek dla przyszłych projektantów. Pierwsze spotkanie zaplanowano już 11 maja w Karpaczu. Kolejne odbywać się będą 22 czerwca oraz 6 lipca. Jest to następny, po budżecie partycypacyjnym, projekt otwarty na mieszkańców. Od 2 lat karpaczanie mogą bowiem współdecydować, na jakie cele przeznaczone zostaną środki w ich najbliższej okolicy.

Miasto planuje, że budowa nowego centrum, w tym deptaka, okolicznych ulic, nowego ciągu spacerowego - tzw. Drogi 3 Żywiołów - z nowymi instalacjami deszczowymi, elektrycznymi i nawierzchnią, pochłonie kolejne 15 mln zł. Wiele inwestycji w Karpaczu powstało dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. Nie inaczej jest w przypadku nowego centrum. Chcemy być gotowi z projektem na pierwsze rozdanie nowej puli dofinansowania z różnych programów UE już w latach 2014-2015. W każdym przypadku będziemy się starać o jak największe środki z różnych dostępnych programów - dodaje burmistrz Malinowski. Nowy deptak ma być nie tylko ciągiem spacerowym, ale także przestrzenią z funkcjami społecznymi i rozrywkowymi - wydzielone mają zostać miejsca do organizacji wielkich imprez tematycznych, koncertów.

Zastępca Burmistrza Ryszard Rzepczyński dodaje: Jeśli nasza koncepcja się powiedzie, będziemy pierwszym miastem w Polsce, gdzie stok narciarski można oglądać bezpośrednio z deptaka. Będzie to zatem naturalne miejsce dla publiczności pod różnego rodzaju zawody sportowe, tak zimą - narciarskie, snowboardowe, jak i latem - wciąż nowy w Polsce mountain board, czy rowerowy downhill.

W 2006 roku w Karpaczu było 6000 miejsc noclegowych, dziś jest ich blisko 14.000, w tym ponad 1/3 w standardzie powyżej „trzech gwiazdek”, a także prywatne domy wakacyjne na Osiedlu Skalnym. Na zmianach, m.in. dzierżawiąc wyremontowane obiekty, korzystają także mieszkańcy i inwestorzy, którzy rozwijają kolejne atrakcje dla turystów, na przykład Park Bajek, multimedialne muzeum Tajemnice Karkonoskie czy mini Legoland.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
808
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group