Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5538
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Samorząd, mieszkańcy i biznesu razem? Karpacz pokaże, że tak

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 13 maja 2013, 7:38
Aktualizacja: 7:42
Autor: UM Karpacz
Fot. UM Karpacz
Najpierw budowa tunelu pod stokiem narciarskim za ok. 18,5 mln zł, teraz plany wykreowania zupełnie nowego centrum miasta wraz z jednym z najdłuższych deptaków spacerowych w górskim kurorcie w Europie – ok. 800 metrów ciągu rekreacyjno–pieszego. Karpacz stawia na współpracę z mieszkańcami i lokalnym biznesem, by do 2023 roku, dzięki środkom własnym, dofinansowaniu z Unii Europejskiej i prywatnym działalnościom, zbudować tętniące życiem miasto turystyczne.

Karpacz jest miastem dopiero od pół wieku. Systematycznie rozbudowywany, wymaga jednak przemodelowania, które rozpoczęto na wielką skalę od przebudowy ul. Parkowej oraz budowy tunelu pod stokiem Kolorowa w maju 2011 roku. Na całym świecie w miastach i miasteczkach stosuje się bowiem rozwiązania urbanistyczne otwierające nowe możliwości dla turystyki.

Tu władze miasta wraz z radą miejską zamierzają osiągnąć podobny efekt. - Otwierając w grudniu 2012 roku tunel o wysokości 4,6 metra, mieszczący także autobusy i ciężarówki zrobiliśmy zaledwie pierwszy krok w długoletnim planie zmiany Karpacza w miasto turystyczne. Dalsze inwestycje, w tym budowa nowego centrum z ponad 800-metrowym deptakiem, nowej sieci wyciągów służących komunikacji do najważniejszych obiektów i terenów rekreacyjnych, mają stworzyć pełną ofertę dla turysty wielodniowego, na którym najbardziej nam zależy - mówi Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. Wyciągi, według założeń, mają być wewnętrzną siatką połączeń, alternatywną wobec stale rozwijanych ciągów pieszych, pomiędzy centrum Karpacza a poszczególnymi atrakcjami turystycznymi.
Jedną z najważniejszych inwestycji prywatnych będzie natomiast modernizacja istniejącego wyciągu krzesełkowego na Kopę - docelowo powstanie tam nowoczesna 4-osobowa kanapa, która zwiększy przepustowość i atrakcyjność bazy narciarskiej (ok. 650 osób/h latem i 1250 osób/h zimą).

Miasto zamierza jeszcze w tym roku w pełni przygotować założenia nowego deptaka. W maju i czerwcu (zakończenie w lipcu) odbywać będą się otwarte warsztaty dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz specjalistów, organizowane wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich, które wyznaczą kierunek dla przyszłych projektantów. Pierwsze spotkanie zaplanowano już 11 maja w Karpaczu. Kolejne odbywać się będą 22 czerwca oraz 6 lipca. Jest to następny, po budżecie partycypacyjnym, projekt otwarty na mieszkańców. Od 2 lat karpaczanie mogą bowiem współdecydować, na jakie cele przeznaczone zostaną środki w ich najbliższej okolicy.

Miasto planuje, że budowa nowego centrum, w tym deptaka, okolicznych ulic, nowego ciągu spacerowego - tzw. Drogi 3 Żywiołów - z nowymi instalacjami deszczowymi, elektrycznymi i nawierzchnią, pochłonie kolejne 15 mln zł. Wiele inwestycji w Karpaczu powstało dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. Nie inaczej jest w przypadku nowego centrum. Chcemy być gotowi z projektem na pierwsze rozdanie nowej puli dofinansowania z różnych programów UE już w latach 2014-2015. W każdym przypadku będziemy się starać o jak największe środki z różnych dostępnych programów - dodaje burmistrz Malinowski. Nowy deptak ma być nie tylko ciągiem spacerowym, ale także przestrzenią z funkcjami społecznymi i rozrywkowymi - wydzielone mają zostać miejsca do organizacji wielkich imprez tematycznych, koncertów.

Zastępca Burmistrza Ryszard Rzepczyński dodaje: Jeśli nasza koncepcja się powiedzie, będziemy pierwszym miastem w Polsce, gdzie stok narciarski można oglądać bezpośrednio z deptaka. Będzie to zatem naturalne miejsce dla publiczności pod różnego rodzaju zawody sportowe, tak zimą - narciarskie, snowboardowe, jak i latem - wciąż nowy w Polsce mountain board, czy rowerowy downhill.

W 2006 roku w Karpaczu było 6000 miejsc noclegowych, dziś jest ich blisko 14.000, w tym ponad 1/3 w standardzie powyżej „trzech gwiazdek”, a także prywatne domy wakacyjne na Osiedlu Skalnym. Na zmianach, m.in. dzierżawiąc wyremontowane obiekty, korzystają także mieszkańcy i inwestorzy, którzy rozwijają kolejne atrakcje dla turystów, na przykład Park Bajek, multimedialne muzeum Tajemnice Karkonoskie czy mini Legoland.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~dnoo 13-05-2013 8:36
A w Szklarskiej padaczka,zero turystów,dziurawe ulice,zero pomysłu na miasto za to burmistrz Sokoliński nabył drugie volvo.
~orro 13-05-2013 9:38
A ja popełniłam błąd swojego życia,uczyłam się w Liceum Ogólnokształcącym w Karpaczu mieszkałam w internacie,miałam możliwość obserwacji rozwoju tego miasta(pisze o latach 1971-1975)już wtedy było widać kreatywnych ludzi np.Bar u COCA,początek wspaniałych kafejek.Obserwowałam mądrych trenerów Klubu Sportowego Śnieżka,uczyli mnie Wspaniali otwarci nauczyciele/ki.A ja nie wiem dlaczego wróciłam do Szklarskiej Poręby
~DoDnaa! 13-05-2013 11:13
Propaganda sukcesu w Karpaczu jak za PRLu. A rzeczywistość skrzeczy! Karpacz jest bardzo podobny do Szklarskie.j Kto się na te bajki jeszcze nabierze?
~przypał 13-05-2013 12:35
Nie można było planowac depatków wcześniej ? Wywalono ruch z Konstytucji 3 maja na Parkową i dopiero opracowuje siem kóncepcjem zagospodarowania Deptaka ?? Potem przetarg, wykonanie za trzy lata ukończenie - jak dobrze pójdzie !!! Mrzonki o wyciągach to bajki prawie jak o tunelu do 3ech - nie za mojego zycia. Powiedzmy sobie szczerze - miasteczko jest zapleczem dla hoteliku. Hotelik bez miasteczka spokojnie sie obejdzie, miasteczko bez hoteliku z...hnie.
~ 13-05-2013 12:53
Tylko , przepraszam,że pytam, kto to jest ten biznesu ? Co oznacza ten tytuł ?
~jatumieszkam 13-05-2013 14:29
Deptak jak i wcześniej tunel nie mają poparcia mieszkańców, to wymysł grupy trzymającej władzę w celu realizacji interesów kilku pseudobiznesmenów. Sprawy załatwia się w kilka osób poza kamerami mediów i wścibskich mieszkańców. Nie ma miejsca i warunków na tego typu inwestycję. Karpacz i Szklarska mają swoje zalety i wady i żaden deptak tego nie zmieni. Szklarska ma lepsze wyciągi, fajne szlaki. Karpacz robi się betonowym miastem. Już mało co zostało z jego niepowtarzalnego klimatu. Śnieżka, Wang się obronią, wyciąg jak za Gierka. W końcu już nie wiadomo co jest tu promowane. Stragany z pamiątkami czy góry. Władza się zagubiła i brnie ku swemu upadkowi.
~karpaczanka 13-05-2013 14:54
Brawo Panie Burmistrzu Malinowski! Najlepszy burmistrz, jakiego miał Karpacz. Nigdy Karpacz nie rozwijał się tak mocno jak za Pana Burmistrza Malinowskiego. Malkontent z godz. 14:29 niech pisze za siebie, większość mieszańców miasta popiera pana burmistrza, o czym świadczy choćby fakt, że w ostatnich wyborach został wybrany na trzecią kadencję i to już w pierwszej turze. Żaden kurort turystyczny w Polsce nie rozwija się tak bardzo w ostatnich latach jak Karpacz. Hotel Gołębiewski, nowy wyciąg z Białego Jaru, tunel, remont dworca kolejowego, gruntowne remonty wielu ulic, teraz deptak - to tylko najważniejsze inwestycje. Z pewnością będę głosowała na Pana Malinowskiego także w kolejnych wyborach. Panie Burmistrzu, proszę robić swoje i nie przejmować się malkontentami!
~Do 14.54 13-05-2013 15:49
Karpacz jak Polska. Burmistrz Malinowski jak Tusk. Zielona wyspa rozkwita czy po prostu tonie? Takiej wazeliny dawno tu nie było. Jak tam finanse miasta? Starcza jeszcze na wyplaty?
~do 15:49 13-05-2013 15:58
Odezwał się kolejny malokontent. Nie robią - źle, robią - też źle. Takich jak ty nigdy się nie zadowoli. Zastanów się nad sobą, pewnie nigdy nie byłeś w Karpaczu czy gdziekolwiek indziej, tylko siedzisz przed kompem i wylewasz frustrację za swoje życiowe niepowodzenia. Żal mi ciebie, człowieku, naprawdę.
~ 13-05-2013 17:17
Malinowski jest kreatywny,dowcipny,pracowity.
~pikanteria 13-05-2013 18:52
A potem w Karpaczu została Naczelnikiem miasta bardzo przedsiębiorcza osoba pani Irena SIUTA-KAMIŃSKA która pięknie rozreklamowała miasto po przez budowe HOTELU SKALNY(obecny MERCIUR ),a w Szklarskiej Porębie nastała Gieniucha która płakała i podobno ręce rozkładała(przekaz historyczny szanowanego radnego pana Dziedzica z Oś.Moniuszki)i od tego to czasu datujemy upadek geograficznie pięknego miasta 0,
~Krkonos 13-05-2013 19:58
Na Kopę to już dawno powinna śmigać 4-osobowa kanapa, a nawet 6-osobowa, tak jak w Czechach w tej rangi ośrodkach. Rozumiem, że pan burmistrz robi, co może, za to od lat wyciąg ten jest solą w oku KPN-u, który nie pozwala miastu na modernizację. Dziwne, że KPN-owi przeszkadza nowoczesna, cicha kanapa na Kopę, ale stary, zardzewiały, skrzypiący wyciąg to już nie przeszkadza. Przypomina się a...logia z wywozem śmieci ze schronisk, gdy KPN postawił zaporowe ceny, że bardziej opłacało się tych śmieci nie wywozić, niż płacić Rajowi-dusigroszowi.
~ 14-05-2013 1:03
"Żyli sobie dwaj chłopcy gdzieś za siódmą rzeką (w kategoriach dzisiejszych to nie jest daleko). Jeden stale narzekał, drugi raźnie świstał, Jeden był pesymista, drugi optymista. Jeden dostał od wróżki (był to czas metafor) Kolej, do tego szyny, stację i semafor. Drugi chłopczyk otrzymał, choć miał zalet szereg, G. końskie zawinięte w różowy papierek. Pesymista powiedział: "Też zabawka śliczna! Rozumiem, że jak kolej, to już elektryczna! I co to za parowóz? Wnet popsuje to się. Ja mam taką zabawkę, proszę wróżki, w nosie!" Optymista zaś skakał ze szczęścia i fikał: "Ja dostałem od wróżki pięknego konika!" Ileż z takim konikiem radości i uciech! Ja dostałem konika... tylko konik uciekł."
~Realista 14-05-2013 15:12
Tak, tak, wierz dalej we wróżki, na pewno dobrze na tym wyjdziesz, ty optymisto-nierealisto.
~metamorfoza 15-05-2013 20:09
W nawiązaniu do pikanterii-a 12lat temu mądre społeczeństwo Karpacza zadziałało ponad podziałami,wybrali Bogdana Malinowskiego na burmistrza,dokonali wspaniałego wyboru jest to stateczny mądry odpowiedzialny człowiek,i to on właśnie spiął klamrą dorobek poprzedników wymienionych przez pikanterie.Brawo Bogdan czapki z głów!W tym właśnie momencie należy odnieść się do słów Senatora Jerzego Cieślaka(szkoda ,że nie żyje)...Demokracja jest dobra gdy mądrze wybierzemy, gdy wybierzemy przeciwnie to mamy tak jak w Szklarskiej Porębie.Mieszkańcy Karpacza !!zasługujecie na europejskie odznaczenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group