Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13219
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Samochody dla OSP

Środa, 11 maja 2022, 17:21
Aktualizacja: 17:23
Autor: KM
Region: Samochody dla OSP
Fot. Użyczone/KM
W sobotę (7.05) odbyły się uroczystości związane z przekazaniem dwóch nowych wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie jeleniogórskim.

Pierwsza z nich odbyła się w Świerzawie, gdzie, w obecności m.in. senatora RP Krzysztofa Mroza, burmistrza Świerzawy Pawła Kisowskiego oraz zastępcy komendanta powiatowego PSP w Złotoryi st. kpt Marcina Grubczyńskiego odbyło się przekazanie oraz chrzciny nowego ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo. Matką chrzestną wozu, ochrzczonego imieniem „Wiktor”, została przewodnicząca Rady Miejskiej w Świerzawie Urszula Zajda. Uroczystości na świerzawskim rynku były poprzedziła uroczysta msza święta odprawioną w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Zbawiciela.

Nowy wóz dla OSP w Świerzawie został zakupiony za kwotę 1 049 928,00 zł. Źródłem finansowania zakupu pojazdu były środki Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (229 000 zł), Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (204 000 zł), wpływy z zakładów ubezpieczeniowych (100 000 zł) oraz środki z budżetu Miasta i Gminy Świerzawa (516 928 zł). Swój wkład w wyposażenie wniosło także Nadleśnictwo Złotoryja.

Pojazd, który strażacy ze Świerzawy użytkują już od początku tego roku to Volvo FMX 430 6x6 z zabudową wykonaną przez BOCAR sp. z o.o. produkcja nadwozi specjalistycznych. Posiada on na wyposażeniu zbiornik wody o pojemności 8,9 tysięcy litrów, zbiornik środka pianotwórczego na 1000 litrów, autopompę o wydajności 6500 l/min, działko wodno-pianowe DWP 32, linię szybkiego natarcia, armaturę wodno-pianową i inny sprzęt niezbędny podczas działań. Z uwagi na duże oddalenie jednostki OSP w Świerzawie od jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi i Jeleniej Górze świerzawscy ochotnicy są jedną z najczęściej dysponowanych jednostek OSP na Dolnym Śląsku.

Tego samego dnia przekazanie nowego wozu odbyło się także w Radomicach w gminie Wleń, gdzie uroczystość połączono z gminnymi obchodami Święta Strażaka. W uroczystościach udział wzięli poseł na Sejm RP Szymon Pogoda, senator RP Krzysztof Mróz, dyrektor biura senatorskiego senatora RP Rafała Ślusarza Urszula Maga oraz komendant Komendy Powiatowej PSP w Lwówku Śląskim bryg. Mariusz Mróz.

Ochotnicy z Radomic do swojej dyspozycji otrzymali średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Zakup został sfinansowany w całości ze środków Gminy Wleń, które samorząd otrzymał od rządu w ramach konkursu „Rosnąca odporność”, premiującego gminy, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia.

To już kolejne nowe wozy w naszym regionie. Rząd dostrzega potrzebę dofinansowania modernizacji sprzętu dla ochotników, którzy dzięki swojej pasji i zaangażowaniu zapewniają bezpieczeństwo w mniejszych miejscowościach i odciążają Państwową Straż Pożarną. Bardzo to doceniamy, stąd nie tylko nowy sprzęt, ale także tegoroczne zmiany w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, w której wprowadziliśmy m. in. dodatek do emerytur dla druhów i druhen z OSP – powiedział obecny na uroczystościach senator Krzysztof Mróz.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
778
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Gigantyczny korek
 
112
Cięzarowka w rowie
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group