Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7893
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Same Suki zagrają w "Muflonie"

Wtorek, 3 marca 2015, 9:54
Aktualizacja: 10:13
Autor: Organizator
Jelenia Góra: Same Suki zagrają w "Muflonie"
Fot. Organizatorzy
Niezwykle energetyczny folk i etno w kobiecym wydaniu już w najbliższą sobotę (7 marca) o godz. 19.00 w sali widowiskowej MDK "Muflon", gdzie wystąpi zespół Same Suki.

Ta rewolucyjna formacja o zadziornej nazwie powstała na początku 2012 roku. Nazwa związana jest z występującą w niej suką biłgorajską, staropolskim instrumentem smyczkowym.

Punktem wyjścia do powstawania utworów są melodie ludowe pochodzące z Polski. Jest to próba przełożenia muzyki źródeł na język współczesnego świata, prowokacji artystycznej opartej o ludową poetykę i lirykę korzenną. Aranżacje piosenek znacznie odbiegają od oryginału, zarówno muzycznie jak i tekstowo. Są efektem spotkania kobiet – muzyków, o mocnych charakterach, na co dzień poruszających się w różnych nurtach: od ludowych, poprzez klasyczne, etno aż do współczesnych.

I tak usłyszymy szeroki wachlarz instrumentów akustycznych, takich jak: suka biłgorajska, fidel płocka, rebab turecki, wiolonczela, bendir, cajon. Muzyczne ilustracje ludowe ujęte w swobodny, niekonwencjonalny sposób, stanowią opowieści, które prezentuje wszechstronny, żeński wokal. W swoich tekstach zespół porusza aktualne sprawy, ukazując kobiece spojrzenie na świat. W październiku 2013 ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Niewierne”.

Same Suki są laureatkami: Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie w 2012, gdzie otrzymały Nagrodę Specjalną – sesję nagraniową w studiu Polskiego Radia, ufundowaną przez Program 2 Polskiego Radia, Festiwalu „Dragon Folk Fest” w Poznaniu w 2013, gdzie zostały zwyciężczyniami zdobywając Złotą Fujarę oraz Międzynarodowego Festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie w 2013, gdzie otrzymały II miejsce za dobry warsztat muzyczny oraz za podejmowanie odważnych tematów łamiących tabu w kulturze oraz Nagrodę Publiczności.

W 2014 roku zespół został zaproszony m.in. na Off Festival w Katowicach, Globaltica Festival w Gdyni oraz na festiwal Dźwięki Północy w Gdańsku.

Skład zespołu: Magdalena Wieczorek-Duchewicz: wokal, Marta Sołek: suka biłgorajska / fidel płocka / lira grecka, Helena Matuszewska: suka biłgorajska / rebab turecki / skrzypce, Justyna Meliszek: wiolonczela /wokal i Patrycja Napierała: bębny obręczowe / cajon / stopa perkusyjna / cymbałki.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w sekretariacie MDK "Muflon" od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group