Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 3128
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sąd uznał W. Tomerę za kłamcę lustracyjnego

Piątek, 14 marca 2014, 9:18
Aktualizacja: Niedziela, 16 marca 2014, 13:44
Autor: Angela
Jelenia Góra: Sąd uznał W. Tomerę za kłamcę lustracyjnego
Fot. agrzywacz
Jak informuje Katarzyna Maziej – Choińska, asystentka prasowa Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP z oddziału we Wrocławiu, Sąd Okręgowy we Wrocławiu orzekł 11.03., że Wiesław Tomera złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Radny Rady Miejskiej w Jeleniej Górze zapewnia, że w latach 1944–1990 nie współpracował z organami bezpieczeństwa państwa i od wyroku będzie się odwoływał.

Sąd pierwszej instancji orzekł wobec Wiesława Tomery utratę prawa wybieralności do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz zakaz pełnienia funkcji publicznej na okres lat pięciu i zasądził od lustrowanego na rzecz Skarbu Państwa koszty procesu. Orzeczenie nie jest prawomocne, a Wiesław Tomera zapowiada, że będzie się odwoływał.

- Czuję się ofiarą tamtego systemu – mówi Wiesław Tomera. – Jest to wyrok pierwszej instancji, którego nie będę komentował. Wydano go na podstawie papierów SB i zeznań. Rzekomi świadkowie zeznawali jednak, że nie pamiętają, nie wiedzą, bo zajmowali się czymś innym lub byli gdzieś wyżej. Moich świadków natomiast nie dopuszczono do głosu. Będę się odwoływał jak tylko otrzymam uzasadnienie wyroku. Nie czuję się winny, a do zakończenia tej sprawy jest jeszcze długa droga – mówi.

Zdaniem jeleniogórskiej Platformy Obywatelskiej do czasu wyjaśnienia sprawy Wiesław Tomera powinien zawiesić swoje członkostwo w Platformie i działalność w Radzie Miejskiej.

- Jako jeleniogórska Platforma Obywatelska jesteśmy niemile zaskoczeni całą tą sytuacją – mówi przewodniczący Hubert Papaj. - To poważne oskarżenia i poważne zarzuty. Moim prywatnym zdaniem, dla dobra Rady Miejskiej, PO i całej sprawy, do czasu prawomocnego wyroku - jeśli Wiesław Tomera będzie się odwoływał - powinien zawiesić swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej – dodaje H. Papaj.

- Zamierzam wyciszyć swoją działalność, ale nie będę jej zawieszał, bo wyrok nie jest prawomocny i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych, a raz jeszcze powtórzę, ja nie czuję się winny – odpowiada Wiesław Tomera.

Jak już pisaliśmy, wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Wiesława Tomery, radnego Rady Miejskiej w Jeleniej Górze do sądu skierował we wrześniu 2013 roku prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego we Wrocławiu. Zdaniem naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN we Wrocławiu, Wiesław Tomera był przez Wydział V Komedy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Jeleniej Górze zarejestrowany w charakterze kontaktu operacyjnego w okresie od 06.02.1980 r. do grudnia 1981 roku, a od 04.12.1981 r. był zarejestrowany jako tajny informator. 03.10.1984 r. został wyrejestrowany i ponownie zarejestrowany od 16.06.1986 r. jako kontakt operacyjny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group