Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 5011
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rzemieślnicy z lamusa w gablotach

Piątek, 7 grudnia 2007, 22:09
Aktualizacja: 22:10
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Rzemieślnicy z lamusa w gablotach
Fot. Agnieszka Gierus
Kowale, stolarze, szlifierze szkła i wielu innych – Muzeum Karkonoskie przypomina o rzemiosłach wykonywanych po śląskiej i czeskiej stronie Karkonoszy.

Otwarta w piątek wystawa („Zapomniane rzemiosła po śląskiej i czeskiej stronie Karkonoszy XIX/XX wiek”) przedstawia zbiory etnograficzne obejmujące wybrane zawody – rzemiosła występujące na wsi dolnośląskiej i czeskim podgórzu Karkonoszy. Jak wyjaśniają organizatorzy, z wielu względów przedstawiono tylko wybrane zawody – najbardziej reprezentacyjne, najdłużej funkcjonujące na wsi (jeszcze w XX w.) i w pamięci ludzi oraz najliczniej reprezentowane przez pozostawione narzędzia i sprzęty.

Łącznie na wystawie obejrzymy dwanaście grup zawodów – rzemiosł. Szczególną uwagę warto zwrócić na szlifierstwo szkieł oraz szlifierstwo i nawlekanie szklanych korali. – Oba zawody – rzemiosła były ściśle związane ze specyfiką przemysłową regionu, czyli hutnictwem szkła i wykonywane przez ludność wiejską sposobem chałupniczym w domach jako dodatkowe zajęcie (w przypadku nawlekaczy korali i szlifierzy korali) lub traktowane jako główne źródło dochodów (szlifierze szkła) – tłumaczą organizatorzy.

Na wystawie zaprezentowano skromniej ciesielstwo, powroźnictwo czy garncarstwo, poświęcając więcej miejsca kowalstwu, kołodziejstwu czy stolarstwu. Jak dodaje Jerzy Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego planowane są również warsztaty skierowane do młodzieży, m.in. garncarstwa i pieczenia chleba.

Wystawa będzie czynna do marca 2008 roku. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group