Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6459
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rząd zaoszczędzi iluzorycznie kosztem obywateli

Wiadomości: REGION
Czwartek, 26 stycznia 2012, 8:49
Aktualizacja: 8:50
Autor: Es
Ponad dwa tysiące podpisów w ciągu czterech dni zebrano pod protestem mieszkańców Kamiennej Góry i okolic w związku z planowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości likwidacji miejscowego sądu rejonowego.

Protestujący podkreślają ciągłość istnienia tej jednostki w mieście i zasiąg działania jednostki, który obejmuje trzy miasta i pięć gmin, w sumie blisko 64 tysiące ludzi, z których większość załatwia tam sprawy nieprocesowe i urzędnicze. Po likwidacji sądu, mieszkańcy będą musieli regulować formalności w innych jednostkach. Argumentem jest także współdziałanie kamiennogórskiej prokuratury rejonowej i policji. Poza tym dwa lata temu – za kilka milionów złotych – siedziba sądu została wyremontowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt i systemy komputerowe.

- Podejmowane działania nie wiążą się z ekonomią postępowania sądowego, a zakładane oszczędności będą niewielkie i absolutnie nie zrównoważą kosztów społecznych tak pojmowanej reformy wymiaru sprawiedliwości. Kolejny raz na obywateli i podmioty gospodarcze przeniesione zostaną koszty zmian w strukturze administracji publicznej w Polsce – czytamy w proteście. Poza tym projektowi wytyka się niekonsekwencje: plany nie dotyczą bowiem mniejszego Sądu Rejonowego w Lubaniu, miasta położonego blisko Zgorzelca, gdzie także działa taki sąd.

Protest popiera Marzena Machałek, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, na co dzień mieszkająca w Kamiennej Górze. – Likwidacja sądu spowoduje w mieście i okolicach zanikanie kancelarii adwokackich, notarialnych i radcowskich. Przyczyni się do wzrostu bezrobocia, które wynosi już 24 procent – podkreśla M. Machałek.

- W mojej ocenie, a także wielu środowisk i mieszkańców Kamiennej Góry i powiatu przyjęte w projekcie rozporządzenia zmiany są złe i szkodliwe, a oszczędności iluzoryczne. Demontaż dotychczasowego systemu przyniesie nieodwracalne straty. Forsowanie nieprzemyślanego rozporządzenia zmniejsza jeszcze bardziej zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Rodzi również wiele pytań o zasadność tych działań – czytamy w piśmie Marzeny Machałek do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Dariusz N 26-01-2012 9:15
Likwidują sądy, by bandyci mogli spokojnie kraść.
~ 26-01-2012 10:10
a ja myśle że adwokaci i notariusze nie stracą pracy p. Machałek coś mydli oczy , jak cała opcja PIS
~ 26-01-2012 10:43
WYWALCZMY POWRÓT WOJ JELENIOGÓRSKIEGO I starego podziału województw bo będzie naprawde źle
~Dariusz N 26-01-2012 12:01
PIS i PO jak i inne partie mydlą nam oczy! Wszystkich pogonić w diabły!
~Ronnie 26-01-2012 14:36
Zlikwidujcie wszystko... żeby nie było niczego!!!
~dr 26-01-2012 17:15
Czy Pani poseł protestowała, gdy śp. Lech Kaczyński chciał zlikwidować Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze. Wówczas nie było problemu z ograniczeniem liczby kancelarii w Jeleniej Gorze.
~Qur 26-01-2012 18:22
Gdzie do k..wy nędzy jest "Solidarność" ,oszukana,zdradzona,odsunięta i zepchnięta do ciemnego kąta i skazana na zapomnienie. "Solidarność" żyje ,bo żyje w ludziach. "Solidarność" obudź się , podnieś z kolan i stań tam gdzie powinnaś stać !
~Jel.. 26-01-2012 19:49
teraz długo czeka się na proces zbira a potem będzie jeszcze dłuuuuuuużej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group