Środa, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 7089
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ryż z wkładką

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 8 kwietnia 2009, 7:42
Aktualizacja: Czwartek, 9 kwietnia 2009, 7:52
Autor: Angela
Fot. Angela
Dorota Jeluków z ulicy Kiepury i jej rodzina na długo zapamiętają niedzielny obiad, który mama pani Doroty przygotowała z ryżu kupionego w Kauflandzie. W daniu były… robaki. Rzecznik prasowy marketu przeprasza klientkę i zapewnia, że cała partia ryżu zostanie natychmiast wycofana z półek i magazynów.

Długi ryż w czterech woreczkach po 125 g, matka pani Doroty kupiła w minioną niedzielę (05.04). To stała pozycja na liście zakupów państwa Jeluków, ale nigdy wcześniej nie miała takiej zawartości.

– Kiedy to zobaczyłam od razu odechciało mi się jedzenia na cały dzień – mówi pani Dorota. Podobnie zareagowała cała rodzina – niedzielny obiad mieliśmy z głowy. Był to dla mnie prawdziwy szok. Nigdy z czymś takim się nie spotkałam. Nie chciałabym, żeby ktokolwiek przeżył to, co my.

Pani Dorota z wadliwym ryżem i paragonem przyszła do redakcji, a następnie o sprawie powiadomiła pracowników sklepu. Jak mówi, ci bez słowa przepraszam, oddali jej pieniądze za zakupioną paczkę ryżu i sprawę potraktowali za załatwioną. Próbowaliśmy się skontaktować z dyrektorem sklepu Kaufland w Jeleniej Górze, ale ten był na urlopie. Pozostały personel odesłał nas więc do rzecznika sklepu Kaufland we Wrocławiu.

– Przede wszystkim przepraszamy naszą klientkę za taką sytuacją – usłyszeliśmy od Marcina Knapka, rzecznika Kauflandu we Wrocławiu. – Przykro nam, że doszło do tego incydentu. Niezwłocznie po zgłoszeniu sprawy przez klientkę cała partia ryżu została usunięta ze sklepu. Obecnie sprawę wyjaśnimy z dostawcą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group