Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7413
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rymcerze w szkołach w słusznej sprawie

Piątek, 28 września 2018, 7:09
Aktualizacja: Sobota, 29 września 2018, 9:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rymcerze w szkołach w słusznej sprawie
Fot. Przemek Kaczałko
W tym tygodniu szkoły w Jeleniej Górze i okolicach gościły wyjątkowy duet. W ramach ogólnopolskiej akcji "Nie zmarnuj swojego życia" Bęsiu i DJ Yonas spotkali się z młodzieżą w naszym regionie, aby za pomocą rapu i osobistych historii dotrzeć do młodych umysłów i przekonać, że nie warto poświęcać życia dla nałogów.

Do tej pory dotarli ze swoim projektem „Nie zmarnuj swojego życia” do ok. 270 000 uczniów podczas prawie 500 spotkań. Sztandarowy projekt Fundacji "Edukacja z wartościami" jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Inicjatywę objął patronatem honorowym Minister Sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Dziecka. Ambasadorami projektu „Nie zmarnuj swojego życia” są znani aktorzy (Maciej Musiał, Marcin Kwaśny, Dominika Figurska), sportowcy (Jerzy Dudek, Tomasz Adamek) oraz wokalista amerykańskiego zespołu „P.O.D.” – Sonny Sandoval.

W tym tygodniu Rymcerze odwiedzili dwie placówki w Lubinie, a także szkoły w naszym regionie: Zespół Szkół Technicznych "Mechanik", Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego, Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej, Zespół Szkół Elektronicznych, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach, Publiczne Gimnazjum w Starej Kamienicy, a dzisiaj (28.09) zagoszczą w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie oraz Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w mieście pod Szrenicą. My wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej Nr 6 w Jeleniej Górze, gdzie Bęsiu i Dj Yonas również gościli.

Reakcje młodzieży są świetne. Od razu słyszą, że mówimy ich językiem i jest totalna cisza. Nauczyciele są w szoku, bo na apelach po 20 sekundach jest totalny hałas, a na projekcie cisza. Uczniowie podchodzą po projekcie mówiąc, że nie chcą zmarnować swojego życia. Wielu z nich otwiera się po projekcie, kiedy nie ma wokół kolegów i koleżanek - mogą spokojnie usiąść w pokoju i opisać nam swoją historię o uzależnieniach, w które wpadli, ale chcą z nich wyjść. Cieszymy się, że możemy być inspiracją - nawet jeśli jedna osoba z tych tysięcy zmieni swoje życie, to dla nas sukces - wyznał Łukasz Bęś, który pochodzi z Jeleniej Góry.

Prowadzący spotkania Bęsiu i DJ Yonas opowiadają swoje historie i są żywym przykładem, że można wyjść z nałogu, poświęcić się swojej pasji.

- Sam byłem uzależniony przez 4 lata od narkotyków. Moja mama bardzo przyczyniła się do mojej zmiany. Od 12 lat jestem wolny od alkoholu, papierosów, narkotyków. Mam żonę i trójkę dzieci. Za moich czasów nie było takich projektów. Psycholodzy, pedagogowie coraz częściej są przychylni profilaktyce pierwszego stopnia. Kiedy wychodzi osoba i mówi teorię nie jest autentyczna dla młodzieży, a gdy wychodzi człowiek, który coś przeżył, to młodzież widzi, że jest autentyczny - dodał "Bęsiu".
- Jesteśmy pierwszy raz na Dolnym Śląsku. Cieszymy się, że mogliśmy podziałać w mieście Łukasza. Dostajemy mnóstwo zaproszeń od rodziców, pedagogów, psychologów i dyrektorów. Dzięki odcięciu się od złego towarzystwa, mogliśmy odnaleźć swoją drogę w życiu i językiem młodzieży, rapem - chcemy to przekazywać - powiedział DJ Yonas.

Młodzież szkolna w trakcie spotkania świetnie się bawiła. Chętni mogli wyjść na środek i pokusić się o "freestyle" z przybyłymi gośćmi. Koledzy i koleżanki nagrodzili ich "robiąc hałas", a wrażenia ze spotkania z Rymcerzami z pewnością zapadną w ich pamięci.

- Nie warto marnować swojego życia dla alkoholu, papierosów czy narkotyków. Należy pomagać starszym osobom, pracować i modlić się do Boga - powiedział po spotkaniu Kacper, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 6 w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group