Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 2991
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Rybniczanki wyśpiewały sukces

Środa, 5 marca 2008, 19:04
Aktualizacja: 19:05
Autor: Angela
Region Jeleniogórski: Rybniczanki wyśpiewały sukces
Fot. Archiwum
Pierwszym miejscem w konkursie Polskiego Radia Wrocław może się pochwalić Zespół Ludowy „Rybniczanki” z Rybnicy. W nagrodę za największą ilość głosów smsowych słuchaczy, radio nagrało ich płytę. Zwycięska grupa liczy szesnaście osób i działa od czterech lat. Ma już kilka wcześniejszych nagród i wyjazdów związanych nie tylko ze śpiewem. Poza nim kilkakrotnie była nagradzana za przepiękne dekoracje świąteczne oraz pracę na rzecz gminy Stara Kamienica.

Sukces w formie nagranej płyty to, jak mówią pieśniarki, wynik długiej i ciężkiej pracy. Zespół „Rybniczanki” powstał w 2004 roku. Kilkakrotnie wyjeżdżał już na liczne spotkania i uroczystości, między innymi do Niemiec oraz miast w całym kraju. Jesienią ubiegłego roku wzięły udział w konkursie Polskiego Radia Wrocław. Początkowo nie wierzyły w swoje przyszłe zwycięstwo.

– Wzięłyśmy udział w konkursie w ostatniej chwili, kiedy już zespół „Rozmaryn” miał ponad czterysta głosów, mimo to postanowiliśmy rywalizować z nimi i udało się – przyznają panie. – Wygrałyśmy zdobywając 3782 głosy, a różnica między pierwszym a drugim miejscem wynosiła 614 głosów – dodają z dumą.

Na nowej płycie „Rybniczanek” pojawi się dwadzieścia utworów swojskiego „folku”. Do kilku z nich teksty napisała jedna z członkin, Krystyna Dudek. Pozostałe panie, które wchodzą w skład zespołu to: Wanda Gajzler pełniąca funkcję kierowniczki zespołu, Antonina Andrejków, Ewa Kwiatkowska, Halina Stefańczuk, Maria Lasek, Genowefa Figórniak, Bogumiła Choma, Małgorzata Skrok, Sabina Kosel, Barbara Razmus, Lucyna Trepiak, Danuta Szylkiewicz, Renata Kwiatkowska, Danuta Kwiatkowska, i Renata Malinowska. W ich kapeli grali również Marian Zdybał, Hipolit Bronowicki oraz Ryszard Rybak.

Poza śpiewaniem mieszkanki Rybnicy i okolic jeszcze przed założeniem zespołu łączyły swoje siły działając w Kole Gospodyń Wiejskich organizując liczne uroczystości lokalne. Od kilku lat spotykają się w miejskiej świetlicy, gdzie do dzisiaj organizują życie kulturalne tutejszych mieszkańców, wypożyczają również własne naczynia na uroczystości, pieką ciasta, które były wielokrotnie nagradzane oraz wspierają się wzajemnie. Śpiewaczki czynnie uczestniczą we wszystkich uroczystościach również w Starej Kamienicy.

Za pomoc w osiągnięciu ostatniego sukcesu w formie nagranej płyty dziękują Henrykowi Bliskowskiemu, Grażynie Maczek, Genowefie Mazur, Renacie Malinowskiej oraz wójtowi, który ufundował zespołowi przejazd na nagranie płyty do Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group